Zaprzysiężenie od razu przechodzi w kampanię

opublikowano: 06-08-2015, 22:00

INAUGURACJA KADENCJI PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY

Inauguracja kadencji Andrzeja Dudy ustanowiła w dziejach III Rzeczypospolitej rekord nie tylko w kategorii oprawy wojskowej. Prezydent wygłosił aż cztery przemówienia, wszystkie z głowy. Wobec Zgromadzenia Narodowego wygłosił orędzie, które merytorycznie było mieszanką premierowskiego exposé z remanentem haseł wyborczych. Na Zamku Królewskim, zostając z mocy ustawy kawalerem Orderu Orła Białego oraz Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, stwierdził, że na oba ordery nie zasługuje, ale się postara. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w tematycznym wystąpieniu do żołnierzy nawiązał do wymarszu 6 sierpnia z Krakowa przed 101 laty legionowej kadrówki. Wreszcie w najważniejszym politycznym przemówieniu przed Pałacem Prezydenckim potwierdził wobec własnych wyborców, że głosy o braku w budżecie pieniędzy na podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego to bzdury.

Inicjatywy ustawodawcze w tych sprawach stają się priorytetem na początku prezydentury.

Wniesienie ich do Sejmu kończącegorealnie kadencję we wrześniu nie ma jakiegokolwiek sensu legislacyjnego, bo czasu wystarczy najwyżej na pierwsze czytanie. Ale Andrzej Duda właśnie z tej okoliczności doskonale zdaje sobie sprawę i zamierza rzucić oba projekty na front walki wyborczej przed 25 października. Podczas wędrówek po kraju wcale nie musi wspominać o wyborach ani wymieniać nazwy Prawa i Sprawiedliwości — dla zdobywania głosów dla partii wystarczy samo pojawienie się głowy państwa. W najbliższych tygodniach Andrzej Duda będzie intensywnie pracował na miano prezydenta wszystkich swoich wyborców.

WYKWALIFIKOWANY ZWIERZCHNIK: Andrzej Duda podczas apelu przed Grobem Nieznanego Żołnierza przejął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Całując sztandar, niemal się... w niego wtulił. Od pierwszej chwili potwierdził, że umie — jako pierwszy prezydent III RP! — maszerować w rytm wojskowego bębna. [FOT. JACEK ZALEWSKI]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu