Zapytamy wszystkie gminy i powiaty

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 26-01-2016, 11:18

Rusza czwarta edycja rankingu na Samorządowego Menedżera Regionu - w takiej formule badania jeszcze nie przeprowadzaliśmy.

Obyś żył w ciekawych czasach. Stare porzekadło brzmi jak przekleństwo albo… wyzwanie. Bo takie czasy czekają teraz samorządowców. Z jednej strony otwiera się przed nimi ostatnia tak wielka perspektywa finansowa UE, z drugiej – wygląda na to, że zbliżające się zmiany podatkowe osłabią budżety samorządów, które akurat teraz muszą szykować pieniądze na wkład własny do dofinansowywanych przez Brukselę przedsięwzięć. Na to nakładają się oczekiwania wyborców, którzy w ogromnej większości nie mają bladego pojęcia, w jakich realiach funkcjonują samorządy, a którzy oczekują od lokalnych włodarzy pozytywnych zmian w swoim otoczeniu (czytaj – przede wszystkim inwestycji). Kto da sobie z tym radę? Poprzednie lata pokazały, że grono kreatywnych (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) i pracowitych włodarzy wcale nie jest takie małe.

Takich Samorządowych Menedżerów Regionu szukamy już po raz czwarty, choć w zmodyfikowanej formule. Zaryzykuję twierdzenie, że takiego badania prawdopodobnie w Polsce jeszcze nie było. Aby wyłonić najsprawniejszych wójtów, burmistrzów i prezydentów, znana agencja badawcza ARC Rynek i Opinia zapyta przedstawicieli prawie 2,5 tys. gmin oraz 380 powiatów. Nie powołujemy kapituły, która siłą rzeczy podjęłaby decyzję w uznaniowy sposób. Szczycimy się tym, że o wyborze decydują wyłącznie sami samorządowcy, którzy najlepiej potrafią ocenić to, co dzieje się w ich regionie.

Przyjęliśmy cztery kryteria oceny. Szukamy tych samorządowców, którzy:
- dobrze zarządzają finansami gminy i potrafią zdobywać zewnętrzne fundusze
- sprawnie zarządzają oświatą, rzecz niebagatelna w czasach nadchodzących zmian w systemie edukacji
- inwestują w infrastrukturę
- potrafią efektywnie wspierać i stymulować aktywność lokalnych społeczności.

Korzystając z tej okazji przeprowadzimy również wśród samorządowców ankietę, dotyczącą inwestycji komunalnych w 2016 r. oraz ich opinii na temat ewentualnego wydzielenia nowych województw.

Agencja badawcza ARC Rynek i Opinia rozpoczyna właśnie badanie. Prosimy Państwa o poświęcenie kilkunastu minut na wypełnienie ankiety internetowej, bądź na rozmowę telefoniczną. Rzecz jasna - gwarantujemy poufność wszystkich udzielanych odpowiedzi. Badanie potrwa do połowy lutego. Wyniki uroczyście ogłosimy w kwietniu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Zapytamy wszystkie gminy i powiaty