Zarezerwuj czas w maju: Do wyboru, do koloru

KG
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Sprawdź, co nasi recenzenci wyłowili z morza atrakcji

Wystawa "Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne". Do 02.08 Warszawa, Galeria Zachęta

Wystawa zwraca uwagę na punkty styku między różnymi gatunkami muzycznymi, estetykami i kulturami. Znajdują się na niej prace blisko 40 polskich i zagranicznych artystów, tworzące sekwencje tematyczne: "Nowa Opera", "Droga", "Natura", "Techno", "Pop", "Cisza", "Performance Muzyczny", "Jazz", "Muzyka Tradycyjna". Wśród nich znajdziemy dzieła m.in. Mariny Abramovic, Mirosława Bałki, Ólafura Ólafssona, Krzysztofa Knittla, Petera Koglera, Katarzyny Kozyry, Roberta Kuśmirowskiego, Pawła Mykietyna, Anri Sala, Wilhelma Sasnala, Jacka Sempolińskiego i Artura Żmijewskiego. www.zacheta.art.pl

Teatr

Sarmacki sezon 5-29.05, Stary Teatr w Krakowie

Uważne oko dostrzeże: maj w Starym Teatrze to miesiąc sarmackich rewizji. Otwiera je, ironicznie i z kluczem, Gombrowicz i jego "Trans-Atlantyk". Potem zaczynają się jaja z Sarmatów: kpiarsko-powstaniowa "Trylogia" Jana Klaty, takiż "Starosta kaniowski" Marii Spiss i oczekiwani z dużą nadzieją "Pijacy" Barbary Wysockiej. Śmieszna "Rzeczpospolita babińska" w reż. Stanisława Radwana. Hajże na Kraków! www.stary-teatr.pl

Książka

Raport z Ugandy

W księgarniach od 6 maja

Reporterski opis jednego z najbardziej niespokojnych państw na Ziemi — Ugandy, gdzie niemal od 30 lat toczą się wojny. Poznajemy krwawych dyktatorów, Miliona Obotego i Idi Amina. A także dzieci, które siłą wcielono do Armii Bożego Oporu. Prawie wszystkie z nich zmuszone były zabijać, niekiedy własnych rodziców lub rodzeństwo. Kolejna wstrząsająca książka znakomitego reportera. Wojciech Jagielski "Nocni wędrowcy". Wydawnictwo WAB. www.wab.com.pl

Teatr

XXIX Warszawskie Spotkania Teatralne

5-23.05

Wielkie święto teatru w stolicy, które będzie trwać prawie cały maj. Najlepsze spektakle z całej Polski i nie tylko. Przyjedzie słynne ośmiogodzinne "Factory 2" w reż. Krystiana Lupy, będzie wiedeński "Lew w zimie" w reż. Grzegorza Jarzyny. A jeszcze "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland, a jeszcze "Sprawa Dantona" (razy dwa: Klaty i Łysaka). Bogaty program edukacyjny. Warto nadrobić nasze zaległości teatralne... I zaoszczędzić. Na biletach PKP.

www.29wst.pl

Koncert Jan Garbarek,

03.05 w kościele św. Katarzyny w Krakowie

Zaczął grać na saksofonie w wieku 14 lat pod wpływem zasłyszanej w radiu muzyki Johna Coltrane’a. Współpracował m.in. z hinduskim skrzypkiem Shankarem, niezwykle oryginalny duet tworzył z gitarzystą Billem Frisellem. W 1994 r. nieposkromiona kreatywność norweskiego artysty zaowocowała albumem "Officium", na którym saksofonowe fantazje stapiają się ze śpiewem kwartetu The Hilliard Ensemble, specjalizującego się w muzyce dawnej.

Książka

Puste miejsce

W księgarniach w maju

Pierwsze polskie wydanie nastrojowej powieści Virginii Woolf z 1922 roku. Rzecz o utracie i cierpieniu, pustce i nieobecności. Historię Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej, opowiadają kobiety jego życia. Kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń. Refleksja nad niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka. Virginia Woolf "Pokój Jakuba". Wydawnictwo Literackie.

www.wydawnictwoliterackie.pl

Koncert

Kwartet Branforda Marsalisa

31.05 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach

Branford Marsalis to wirtuoz saksofonów i wybitny improwizator. Jakkolwiek mocno zakorzeniony w jazzowej tradycji, pozostaje nieprzewidywalny i nieustannie poszukujący nowych wyzwań. Jest m.in. autorem genialnej muzyki do filmu Spike’a Lee "Mo’ Better Blues" i nagrań, w których jak nikt przedtem ani potem połączył jazz i rap, a także sidemanem poszerzającym barwą swego saksofonu horyzonty takiej gwiazdy popu jak Sting. Obok lidera zagrają: pianista Joey Calderazzo, basista Eric Revis oraz perkusista Jaff "Tain" Watts.

www.gck.org.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu