„Zarobiłem na Herbalife pół miliarda”

Zarządzający funduszami hedgingowymi Carl Icahn przyznaje, że jego zysk na długiej pozycji na papierach Herbalife sięga już pół mld USD.

- Nie lubię o tym mówić, ale tak, to prawda, zarobiliśmy 500 mln USD – powiedział Carl Icahn w rozmowie telefonicznej transmitowanej przez telewizję Fox Business.

O Herbalife, dystrybutorze kosmetyków i suplementów diety, zrobiło się głośno, kiedy inny inwestor, będący od dawna zaciekłym rywalem Carla Icahna Bill Ackman, nazwał spółkę piramidą finansową, informując o zajęciu gigantycznej krótkiej pozycji na jej papierach. Początkowo kurs załamał się o 43 proc. Jednak w odpowiedzi Carl Icahn ledwie po kilku tygodniach wsparł broniący się przed zarzutami zarząd zajęciem długiej pozycji na akcjach Herbalife.

- Herbalife może stać się książkowym przypadkiem „wyciskania short-sellerów” – ostrzegał wtedy rywala Carl Icahn.

Jak się okazało, miał rację. Od początku roku kurs wzrósł już o 101 proc., a zamknięcie krótkich pozycji utrudnia fakt, że stanowią one aż 23 proc. wszystkich wyemitowanych papierów. Według portalu BusinessInsider.com, niechęć obu zarządzających sięga wstecz do 2004 r., a spór o Herbalife tylko ją zaostrzył. Jak przyznał sam Carl Icahn, właśnie zatarg z Billem Ackmanem skłonił go do przeanalizowania możliwości inwestycji w Herbalife.

„Relacje między nimi są tak złe, że kelnerzy w Nowym Jorku zawsze pamiętają, by nigdy nie sadzać ich w restauracji przy sąsiednich stolikach” – twierdzi BusinessInsider.com.

Zgodnie z danymi złożonymi u regulatora Icahn Associates posiada 16,5 proc. pakiet akcji Herbalife. Od 18 grudnia, na dzień przed ogłoszeniem zajmowanej pozycji przez Billa Ackmana, akcje spółki podrożały o 56 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Zarobiłem na Herbalife pół miliarda”