Zarząd PZU nadal jest bardzo aktywny

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 02-05-2003, 00:00

Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU, pracuje pełną parą. W środę podpisał układ zbiorowy pracy, zapowiedział zawarcie umowy z PKO BP i ekspansję spółki w Europie Zachodniej.

Piotr Czyżewski, minister skarbu, nadal ma zamiar dokonać zmian w zarządzie PZU. Zgodnie ze statutem towarzystwa, to resort bezpośrednio mianuje prezesa i dwóch członków zarządu spółki.

— Poglądów nie zmieniam. Moje wątpliwości w dalszym ciągu istnieją i one zaowocują zmianami w zarządzie — twierdzi Piotr Czyżewski.

Szef MSP oraz Barbara Misterska-Dragan, wiceminister skarbu, mówili już o utracie zaufania do władz PZU w związku z podpisaniem przez nie umowy z bankiem HSBC, dotyczącej doradztwa przy skupie akcji spółki i ewentualnej emisji publicznej. Nie zmienił tego fakt, że zarząd otrzymał na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariuszy absolutorium.

— Walne dotyczyło spraw, które zdarzyły się w ubiegłym roku — zastrzegł Piotr Czyżewski.

Opinie ministra skarbu nie wpływają na aktywność zarządu PZU. W środę odbyło się uroczyste podpisanie układu zbiorowego pracy, którego nie udawało się zamknąć przez ostatnie osiem lat. Reguluje on kwestię wynagrodzeń w PZU oraz przewiduje objęcie pracowników programem emerytalnym. Zawiera tez zapisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń.

Przy tej okazji Zdzisław Montkiewicz poinformował, że do końca czerwca zostanie podpisana umowa między PZU a PKO BP.

— Przygotowujemy ofertę dla klientów PKO PB i PZU. To pierwszy etap współpracy, wykazujący możliwości synergii. W drugiej połowie roku ruszymy ze sprzedażą produktów — mówi Zdzisław Montkiewicz.

O współpracy największego polskiego banku detalicznego i największego towarzystwa ubezpieczeniowego wspominał już w połowie kwietnia Andrzej Podsiadło, prezes PKO BP. Stwierdził wówczas, że gdyby pojawiła się taka możliwość, nie można wykluczyć powiązań kapitałowych obu instytucji, w których dominujące udziały ma Skarb Państwa. Taką okazją mogłaby być np. prywatyzacja banku lub ubezpieczyciela. Prezes PZU nie chciał wypowiadać się na ten temat.

PZU zapowiada również rozpoczęcie ekspansji w Europie Zachodniej. Przy okazji obchodów 200-lecia ubezpieczeń w Polsce szef PZU stwierdził, że towarzystwo zainteresowane jest rynkiem niemieckim.

— Myślimy o całym rynku europejskim. Od kilku miesięcy trwają rozmowy i pewne pra- ce. Takie projekty uwzględnione są w strategii rozwoju na lata 2003-08 — twierdzi Zdzisław Montkiewicz.

Według szefa PZU, ekspansja może być realizowana albo poprzez akwizycję firm, albo poprzez otwieranie przedstawicielstw. W ubiegłym roku PZU kupiło litewską spółkę Lindra.

— W ciągu 3-5 lat chcemy zdobyć 10 proc. udziału w przypisie składki w ubezpieczeniach majątkowych na Litwie. Obecnie sprzedajemy 6 proc. — twierdzi Piotr Kowalczewski, członek zarządu PZU.

Poinformował on, że w pierwszym kwartale 2003 r. zysk netto PZU wyniósł 282 mln zł, wobec około 300 mln zł w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zarząd PZU nadal jest bardzo aktywny