Zarząd zamierza motywować załogę

Zbigniew Kazimierczak
18-11-2003, 00:00

Huta Irena wypowiedziała zbiorowy układ pracy. W nowym zarobki mają zostać ściśle powiązane z poziomem sprzedaży.

Zajmująca się produkcją kryształów i szklanek giełdowa Huta Irena postanowiła zmienić system wynagradzania pracowników.

— Nasz dotychczasowy zbiorowy układ pracy był już bardzo stary i nie uwzględniał zmian dokonujących się w gospodarce —mówi Artur Lewicki, prokurent Ireny.

Grunt to efektywność

Obecnie zarząd huty negocjuje ze związkami zawodowymi nowy układ zbiorowy, który powinien być gotowy do końca listopada.

— W nowym systemie kładziemy główny nacisk na to, żeby zmobilizować pracowników do bardziej efektywnej pracy. Dlatego chcemy powiązać zarobki z wynikami sprzedaży — wyjaśnia Artur Lewicki.

Niewykluczone, że kwestie płacowe zostaną połączone także z wielkością zatrudnienia.

W ramach restrukturyzacji Irena w ciągu trzech lat zmniejszyła liczbę pracowników z 1100 do nieco ponad 800. Dalsze posunięcia w tych kwestiach znajdują się obecnie w fazie analiz. Decyzje nie zapadły.

Walutowe rozterki

Trzeci kwartał nie był dla huty zbyt udany. Zarobiła raptem 0,9 mln zł wobec 1,7 mln zł przed rokiem, choć trzy czwarte produkcji kieruje za granicę. Ale pechowo dla spółki, jej sprzedaż rozliczana w silnie drożejącym euro stanowi tylko 35 proc. eksportu. 55 proc. przypada zaś na dolara (Irena najlepiej czuje się na rynku amerykańskim), ale kurs tej waluty nie był ostatnio zbyt atrakcyjny.

Na pocieszenie można dodać, że drogie euro zwiększyło popyt na krajowe szklanki, gdyż przestał się opłacać import szkła sodowego wykorzystywanego do ich produkcji. Szklanki to jednak tylko 25-30 proc. produkcji huty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarząd zamierza motywować załogę