Zarządzający obstawiają silniejszego dolara

Duzi gracze spekulacyjni zaczęli grać pod kontynuację umocnienia amerykańskiej waluty, wynika z danych CFTC.

Pod koniec ubiegłego tygodnia indeks dolara, odzwierciedlający siłę amerykańskiej waluty względem głównych środków płatniczych świata, znalazł się przejściowo najwyżej od 11 miesięcy. W ciągu ostatnich 3 miesięcy dolar jest najsilniejszą spośród 32 ważniejszych walut na świecie. Według danych CFTC, amerykańskiego regulatora rynku instrumentów pochodnych, za ostatnim pokazem siły dolara stały duże zmiany w pozycjonowaniu dużych graczy spekulacyjnych, a to może zapowiadać kontynuację panującej tendencji rynkowej. W tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek pozycja netto funduszy hedgingowych i innych podobnych inwestorów zmieniła się na korzyść dolara najmocniej od 15 lat, za które dostępne są dane CFTC.

19 czerwca pozycji długich było o 135 tys. więcej niż krótkich, podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej o 22 tys. przeważały pozycje nastawione na osłabienie dolara względem innych walut. Amerykańską walutę wspiera nasilająca się retoryka wojny handlowej (w ubiegłym tygodniu Donald Trump groził nałożeniem nowych ceł na import z Unii Europejskiej) oraz słabe dane z innych niż USA regionów świata. Pozycjonowanie funduszy hedgingowych oraz innych dużych graczy spekulacyjnych, wśród których od początku roku nieprzerwanie przeważały krótkie pozycje, jest już najbardziej „bycze” w stosunku do dolara od 11 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy