Zarządzanie aktywami to coś więcej niż technologia

  • Materiał partnera
opublikowano: 19-03-2021, 12:25

Rozmowa z Jarosławem Łukasiewiczem, prezesem spółki VETASI

Niezwykle dynamiczny rozwój polskiej spółki VETASI zapewnił jej w ciągu kilku lat pozycję lidera międzynarodowej grupy VETASI. Co przyczyniło się do tego sukcesu?

Chcemy być globalnym liderem w optymalizacji wartości fizycznego majątku klientów z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i usług IT. VETASI wyszukuje rozwiązania technologiczne i wdraża oprogramowanie odpowiednie dla klienta, ale przede wszystkim wspiera zintegrowane systemy zarządzania, obejmujące wszystkie fazy cyklu życia zasobów – mówi Jarosław Łukasiewicz, prezes spółki VETASI.

VETASI została założona w 2013 r. jako joint venture kapitału polskiego i brytyjskiego. W ciągu siedmiu lat z firmy kilkuosobowej staliśmy się kilkudziesięcioosobową – największą spółką w grupie VETASI. Od początku działalności koncentrujemy się na rozwiązaniach klasy EAM (Enterprise Asset Management) dla zarządzania majątkami przedsiębiorstw. Aktywnie współdziałamy z branżami takimi jak: transport, energetyka, dystrybucja energii elektrycznej i gazu, sektor publiczny, media/usługi komunalne, nieruchomości, sektor biomedyczny. W ostatnich latach udało nam się nawiązać współpracę zarówno ze strategicznymi klientami z rynku publicznego - m.in. Strażą Graniczną, PKP Energetyka, PSE – jak i firmami z sektora prywatnych przedsiębiorstw. Zdobyliśmy pozycję lidera w Polsce i środkowej Europie w zakresie konsultingu w obszarze EAM. Jesteśmy czołowym partnerem IBM w zakresie wdrożeń IBM MAXIMO, lidera rynku systemu EAM w tej części Europy. Udało nam się również uruchomić biuro na Ukrainie.

Sukces polskiej spółki został doceniony – w zeszłym roku zostałem powołany przez brytyjskich założycieli firmy na CEO Grupy VETASI, a polski kapitał pojawił się w spółce matce. Umożliwia to formułowanie celów strategicznych i zarządzanie grupą pośrednio z Warszawy oraz pozwala polskim specjalistom wywierać coraz bardziej znaczący wpływ na realizację globalnych projektów. Jako dyrektor generalny będę kontynuował strategię rozwijania silnej współpracy między spółkami zależnymi grupy, tak aby uczynić VETASI światowym liderem na rynku zarządzania aktywami przedsiębiorstw.

Nawet pandemii COVID-19 nie udało się zatrzymać dobrej passy spółki.

Podobnie jak większości firm usługowych z zakresu IT udało nam się przejść okres pandemii COVID-19 bez większych problemów. Zwiększyliśmy przychody oraz zyski, co jest wynikiem przyspieszenia procesów digitalizacji w przedsiębiorstwach. W obecnych czasach jest to trend wzrastający zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Nowe zasady funkcjonowania, spowodowane kolejnymi lockdownami i niestabilną sytuacją epidemiologiczną, wymuszały na firmach ograniczenie kontaktów międzyludzkich i przeniesienie jak największej liczby procesów oraz ich serwisu do sfery wirtualnej. Pojawiło się szczególne zapotrzebowanie na zdalny serwis podłączonych do sieci urządzeń IoT (internetu rzeczy). Narzędzie typu IBM Control Desk (ICD), które dostarczamy i wdrażamy u naszych klientów, oferuje intuicyjny interfejs samoobsługowy, możliwości zautomatyzowanego zarządzania usługami, rozbudowane możliwości integracji oraz możliwości dostosowania do potrzeb klienta. Rozwiązania informatyczne z zakresu ITSM znacznie ułatwiają proces wsparcia użytkowników oraz usprawniają działanie infrastruktury przedsiębiorstwa – nie tylko w czasie pandemii.

Jaka jest pana wizja strategii biznesowej przedsiębiorstwa?

VETASI chce być globalnym liderem w zakresie optymalizacji wartości fizycznego majątku naszych klientów z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i usług IT. Naszym celem jest nie tylko wyszukiwanie rozwiązań technologicznych i wdrażanie oprogramowania odpowiedniego dla klienta, lecz przede wszystkim wspieranie zintegrowanych systemów zarządzania, obejmujących wszystkie fazy cyklu życia zasobów. Pracujemy nad projektami na każdym poziomie systemu i hierarchii biznesowej jak również integracji procesów w organizacji, tworząc struktury raportowania, analizy, przepływów pracy, zarządzania ryzykiem i przeglądu procesów. Nasi konsultanci ściśle współpracują z klientami, aby móc opracować dla nich kompleksowe programy obejmujące wsparciem zarządzanie, utrzymanie i serwisowanie majątku firmy. Udało nam się zbudować zespół inżynierów, którzy doskonale rozumieją specyfikę branż naszych klientów, a jednocześnie posiadają wysokie kompetencje i bogate doświadczenie w zakresie oferowanych przez nas rozwiązań i produktów. Nasze podejście do klienta polega na budowaniu relacji na lata, opartej na wiedzy, znajomości wymagań rynku i najwyższym poziomie przygotowanej przez nas oferty. W ostatnim czasie kładziemy duży nacisk, aby nasze produkty i usługi powstawały na podstawie innowacyjnych rozwiązań. Jest to najważniejszy kierunek, w którym będziemy się rozwijać w przyszłości.

Na rynku IT z pewnością znajduje się wiele firm konkurujących o nowych klientów innowacyjnością produktów. Skąd brać najciekawsze pomysły?

Nie boimy się inwestycji w nowe usługi oraz produkty. Do wyszukiwania najlepszych idei stosujemy zasadę „open innovation”. Pozwala nam ona tworzyć projekty zarówno ze światem uniwersyteckim, jak i z zewnętrznymi start-upami. Jednym z ciekawszych programów akceleracyjnych, w którym aktywnie uczestniczymy w gronie prestiżowych partnerów, jest MIT Enterprise Forum. Jego celem jest wspieranie rozwoju najbardziej innowacyjnych start-upów z regionu Europy Środkowej. Jednak tym, co nas wyróżnia, jest wykorzystywanie potencjału i błyskotliwych pomysłów naszych pracowników. Cyklicznie organizujemy wewnętrzne konkursy na nowatorskie rozwiązania i produkty w grupie. Zwycięzcy nie tylko otrzymują nagrodę finansową, ale mogą również utworzyć firmę spin off i objąć w niej kluczowe funkcje, aby współtworzyć swój projekt z VETASI i partycypować w późniejszych zyskach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane