Zarządzanie grupą kapitałową – controlling

Renata Łukasik
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

Procesy w firmie

Dla zarządzających ważny jest nie tylko szybki dostęp do danych finansowych całej grupy, ale także możliwość uzyskania informacji kluczowych dla jej rozwoju i realizowanych w niej procesów czy też istotnych w zakresie dbałości o dobre relacje z klientami.

Controlling pozwala stworzyć jednolity model dostarczania informacji zarządczej. W zależności od potrzeb informacyjnych istnieje możliwość ustalenia indywidualnych mierników finansowych (np. innego ustawienia progów rentowności w celu lepszej organizacji marż), ilościowych,ale również dających informację jakościową. Ponieważ spółki mogą gromadzić dane w różnych ujęciach, ważne jest, aby przynajmniej najważniejsze dla grupy mierniki ustalić wspólnie. To pozwala uzyskać — z różnych ewidencji w jednostkach — rzetelny obraz całości.

System controlligowy to możliwość spojrzenia na grupę w wielu wymiarach, czego nie dają sprawozdania finansowe. Przekrojowe analizy pod kątem wybranych elementów pozwalają wykorzystywać wiedzę dotyczącą jednostki w kontekście całej grupy — przekazywać międzyspółkami najlepsze praktyki i doświadczenia. A zarządzający mają szansę szybszego reagowania na niekorzystne zjawiska.

Już na etapie budżetowania i planowania dobrze mieć informację o niezbędnych zasobach, kosztach, a także zdolności operacyjnej do realizacji planów. Warto wtedy pomyśleć także o optymalizacji prac czy kosztów. Controlling daje możliwość bieżącego monitorowania realizacji planów, sprawdzania odchyleń. Kontrola tego, co się dzieje w spółkach, bez czekania na dane do sprawozdań, pozwala szybciej podejmować decyzje nie tylko finansowe.

Różne sposoby ewidencji w jednostkach powodują, że zasilanie modelu controllingowego aktualnymi i rzetelnymi danymi jest dużym wyzwaniem. Rozwiązanie informatyczne może stanowić wsparcie w zakresie zautomatyzowania procesu pozyskiwania danych do szczegółowych analiz w przekrojach czy układach oczekiwanych przez zarządzających.

Materiał partnera cyklu

Renata Łukasik

Członek Zarządu Macrologic SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Łukasik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu