Zasada bliżej wyjścia ze strefy

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Należąca do grupy spółka wkrótce usiądzie do stołu z ARP, która chce przejąć starachowicką strefę.

Przejęcie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP), która dzięki transakcji poszerzy wpływy, jest coraz bliższe. ARP zarządza strefami z Mielca i Tarnobrzega, które obsługują inwestorów korzystających z pomocy publicznej w województwach: podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Od początku ubiegłego roku rozmawia z Inweststarem z Grupy Zasada, właścicielem 72,6 proc. akcji starachowickiej strefy, która działa w województwie świętokrzyskim. Po pierwszych rozmowach okazało się, że oczekiwania Inweststara i propozycje ARP były dość rozbieżne, więc pod koniec 2018 r. strony zleciły wycenę firmie z tzw. wielkiej czwórki.

— Wycena jest już gotowa. To dość szeroki zakres, w którym wyższy poziom jest w okolicach oczekiwań Inweststara, a niższy poniżej ceny, jaką jesteśmy gotowi zapłacić — mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP.

Andrzej Arkuszyński, prezes Inweststara, szacował cenę pakietu na 13-18 mln zł.

— Liczę, że negocjacje będziemy w stanie podjąć w ciągu dwóch tygodni, co pozwoliłoby podpisać wstępną umowę jeszcze przed wakacjami, a jesienią mieć starachowicką strefę w portfelu — mówi Dariusz Śliwowski.

Inweststar zapowiadał, że pieniądze z transakcji chce przeznaczyć na uruchomienie produkcji ciężarówek Star. Autobox, spółka z Grupy Zasada, modernizowała należące do wojska stary 266 i otrzymała od MAN-a dokumentację techniczną. Inweststar stara się odzyskać od niemieckiego inwestora znak firmowy.

— Na razie bez powodzenia. Pieniądze na pewno zainwestujemy, ale nie chcę zbytnio wybiegaćw przyszłość, w końcu z ARP rozmawiamy już dwa lata — mówi Andrzej Arkuszyński.

Inweststar próbuje sprzedać pakiet udziałów w starachowickiej strefie od 2015 r. Od wniesienia przez spółkę aportem w 1997 r. terenów dawnych Starachowickich Zakładów Samochodowych tylko raz otrzymała dywidendę — w ubiegłym roku, z pierwszego po latach zysku (700 tys. zł) w 2017 r.

1,5 mln zł Taki był zysk starachowickiej strefy w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane