Zaskakujące dane z australijskiego rynku pracy

opublikowano: 10-12-2015, 06:51

Najnowsze odczyty z rynku pracy w Australii pozytywnie zaskoczyły, donosi Bloomberg. Tamtejsi pracodawcy stworzyli w listopadzie 2015 r. najwięcej miejsc pracy od 28 lat.

Publikacja danych z miejsca wsparła australijskiego dolara, który umocnił się m.in. w stosunku do amerykańskiej waluty. Część ekonomistów podważa jednak jakość i prawdziwość wskaźników.

W minionym miesiącu zatrudnienie zwiększyło się o 71 ,4 tys. osób podczas gdy mediana oczekiwań ekonomistów zakładała spadek o10 tys. Z tego w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu przybyło 41,6 tys. etatów, zaś w przypadku etatów o niepełnym wymiarze godzin, przybyło ich 29,7 tys.

Przełożyło się to na spadek stopy bezrobocia z 5,9 do 5,8 proc. wobec prognozowanej jej wzrostu do 6,0 proc. Z kolei wskaźnik udziału siły roboczej w populacji wzrósł do 65,3 proc. przy prognozie na poziomie 65 proc.

Dane z rynku pracy są albo wielkim mirażem, albo niewielkim cudem – ocenia Paul Dales, główny ekonomista Australia and New Zealand at Capital Economics. Wyjaśnia jednak, że nawet jeśli mamy do czynienia z pewnymi przekłamaniami (do problemów z jakością szacunków australijskie Biuro Statystyczne przyznawało się już w przeszłości), rynek pracy wydaje się być wzmocniony.

Po 11-tu miesiącach 2015 r. łączne zatrudnienie w australijskiej gospodarce wzrosło o 301,7 tys. co jest wynikiem lepszym niż roczny przyrost co roku od 2006 r., kiedy to zatrudnienie zwiększyło się o 324,6 tys. w ciągu pełnych 12 miesięcy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zaskakujące dane z australijskiego rynku pracy