Zaskakująco dobre wyniki handlu zagranicznego Chin

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-09-2021, 06:17

Wyniki sierpniowej wymiany handlowej Chin zaskoczyły skalą wzrostu, notując mocne przyspieszenie. Globalny popyt pozwolił zrekompensować wewnętrzne problemy w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata związane z nowymi przypadkami infekcji Covid-19 i wąskimi gardłami w dostawach, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W sierpniu 2021 r. eksport Chin zwiększył się o 25,6 proc. w ujęciu rocznym nie tylko przebijając medianę prognoz ekonomistów, zakładającą 17-proc. zwyżkę, ale także wynik sprzed miesiąca. W lipcu dostawy zagraniczne wzrosły bowiem o 19,3 proc.

Zdynamizowaniu uległ też import do Państwa Środka. Jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego, zwiększył się on w sierpniu o 33,1 proc. przy prognozie rzędu 27 proc. i 28,1 proc. wzroście miesiąc wcześniej.

W rezultacie nadwyżka handlowa zwiększyła się w minionym miesiącu do 58,3 mld USD z 56,58 mld w lipcu. W tym przypadku spodziewano się wartości na poziomie 48 mld USD.

Według szacunków agencji Reuters, dodatnie saldo handlowe Chin ze Stanami Zjednoczonymi zwiększyło się do 37,68 mld USD z 35,4 mld USD w lipcu.

Odczyty te zaskoczyły na plus swoją jakością, gdyż inne, wcześniejsze dane wskazywały, że chińskie firmy znalazły się w sierpniu pod rosnącą presją. Działalność fabryk rozwijała się w wolniejszym tempie, podczas gdy sektor usług załamał się. Globalny niedobór półprzewodników dodatkowo obciążył eksporterów.

Wzbudziło to spekulacje, że chiński bank centralny zdecyduje się na dodatkowe środki wspierające drugą na świecie pod względem wielkości gospodarkę. Mówi się o możliwym kolejnym obniżeniu wielkości rezerw bankowych jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane