Zastrzyk dla Podlasia na turystykę

MBE
31-05-2010, 13:05

Łomża, Suwałki i Łapy są wśród szczęśliwców, których projekty Bruksela zasili 41 mln zł.

Podlaski Urząd Marszałkowski rozda ponad 41 mln zł dofinansowania na projekty zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu. Z 22 wniosków przez sito oceny merytorycznej przeszło sześć. Całkowita wartość dofinansowanych projektów to ponad 73 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dotacji celowej budżetu państwa.

Skorzysta Narew
Na liście szczęśliwców znalazła się Łomża, która chce zagospodarować tereny nad Narwią. Budżet miasta nie jest bez dna, dlatego samorządowcy podzielili inwestycję na dwa etapy. Na początku powstanie pierwszy w województwie podlaskim port rzeczny i kilkusetmetrowy bulwar, czyli chodniki, ścieżka rowerowa i drogi dojazdowe. Ma to kosztować ponad 27 mln zł. Miasto spodziewa się dofinansowania w wysokości 9 mln zł, ale chce walczyć o więcej.
- Urząd Marszałkowski ma w rezerwie jeszcze 3,5 mln zł, chcielibyśmy, żeby ta kwota trafiła do nas. Czekamy na decyzję marszałka, a potem będziemy negocjować – mówi Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu.
W drugim etapie projektu zagospodarowane mają być okolice stadionu i oczko wodne. W planach jest też budowa hotelu z restauracją i spa. Ma się tym zająć prywatny inwestor, któremu miasto chce wydzierżawić teren przy bulwarach.  

Przystanek: Suwałki
Ponad 11 mln zł dofinansowania dostaną z kolei Suwałki na modernizację miejskiego stadionu. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 23 mln zł.
- Remontu doczeka się wreszcie płyta boiska, która będzie podgrzewana ze względu na to, że nasze warunki atmosferyczne nie pozwalają na wczesne rozgrywanie rozgrywek. Powstanie oświetlenie i zadaszone trybuny na 2,5 tys. miejsc – wymienia Jarosław Filipowicz z Urzędu Miasta w Suwałkach.
Dodaje, że mistrzostwa rozgrywek młodzieżowych w piłce nożnej – Euro Children 2011 odbędą się już na nowym obiekcie. 
W pobliżu stadionu powstanie też plac do caravaningu i pole pod miasteczko namiotowe.
- Przez Suwałki przejeżdżają turyści ze Skandynawii i Niemiec, a w naszym regionie nie ma odpowiedniego miejsca, gdzie mogliby się zatrzymać. Mamy nadzieję, że jeżeli zatrzymają się u nas, to zechcą przy okazji zwiedzić Suwalszczyznę – mówi Jarosław Filipowicz.

Jesienny start
Dotacja powędruje też do Łap, które wybudują centrum turystyczno-rekreacyjne za ponad 18 mln zł. Dofinansowanie wyniesie ponad 8 mln zł. Na ten projekt Łapy dostaną też ponad milion złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej ministerstwa sportu. Centrum będzie składało się z krytej pływalni, części noclegowej i gastronomicznej. Projekt przewiduje też stworzenie wypożyczalni rowerów, nart biegowych i kijków do nordicwalkingu. Prace budowlane rozpoczną się już na jesieni, a pełna parą ruszą w przyszłym roku. Centrum ma być gotowe w grudniu 2012 r.

Pula na Działanie 3.1. „Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu” RPO województwa podlaskiego wynosiła ponad 130 mln EUR. Ponieważ nie została w całości wykorzystana, samorządy będą miały wkrótce szansę na zgarnięcie dotacji w kolejnym konkursie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Zastrzyk dla Podlasia na turystykę