Zatory największym problemem MŚP

opublikowano: 30-01-2019, 22:00

Brak zapłaty należności w największym stopniu ogranicza działalność przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich.

Prawie jedna piąta firm przebadanych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiego Związku Faktorów (PZF) uważa, że największą trudnością związaną z funkcjonowaniem biznesu w Polsce jest brak płatności na czas i problemy ze ściąganiem należności od kontrahentów. Przy tym wspomniane problemy zgłaszają przede wszystkim małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 49 osób. Prawie połowa z nich sądzi, że nieprzestrzeganie terminów płatności to bardzo istotna bariera w rozwoju. Jeśli dodać do tego aż 28 proc. badanych, którzy odpowiadają, że to raczej istotny problem, okazuje się, że na tę trudność zwraca uwagę aż trzy czwarte małych przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o wydłużone terminy płatności — aż 62 proc. najmniejszych firm zgłasza, że to raczej istotny lub bardzo istotny problem. Ponad połowa (56 proc. małych spółek) za równie problematyczną uważa niewypłacalność kontrahentów.

Waga tych problemów spada wraz ze wzrostem wielkości firmy, i tak np. tylko 42 proc. przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 osób potwierdza, że nieprzestrzeganie terminów płatności przez kontrahentów to dla nich trudność. Odsetek ten jest jeszcze mniejszy w przypadku największych podmiotów, zatrudniających 250 lub więcej osób, bo wynosi jedynie 34 proc. Mniej dużych przedsiębiorstw niż małych postrzega też jako trudność wydłużone terminy płatności — tylko 49 proc. firm zatrudniających od 50 do 249 osób oraz 41 proc. firm mających powyżej 250 pracowników zaznaczyło, że jest to bardzo istotny lub raczej istotny problem.

— Jednocześnie badanie pokazuje, że im większa firma, tym więcej wie o faktoringu. Ponad połowa dużych firm ocenia swoją wiedzą na temat tego rodzaju finansowania jako dobrą. W przypadku mniejszych firm odsetek zorientowanych w tym temacie wynosi 40 proc. — zwraca uwagę Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Dodaje, że z faktoringu korzysta 30 proc. dużych firm i tylko 13 proc. z sektora MŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy