Zatory płatnicze blokują inwestycje

opublikowano: 07-11-2017, 22:00

Z powodu opóźnień płatności lub ich braku 18 proc. firm działających w Polsce ogranicza swój rozwój, inwestycje i ekspansję.

EOS Group zleciła Kantar TNS przeprowadzenie badania wpływu zatorów płatniczych na firmy w poszczególnych krajach Europy. Wynika z niego, że nieregulowanie w terminie zobowiązań jest poważnym europejskim problemem gospodarczym. Blisko połowa (46 proc.) ankietowanych firm z powodu braku zapłaty cierpi na spadek zysków.

Zobacz więcej

Wojciech Robakowski

Problemy z płynnością finansową pojawiają się u 39 proc. ankietowanych,a 34 proc. ma wyższe koszty odsetek. Co czwarta firma europejska wstrzymuje z tego powodu swoje plany inwestycyjne. Okazuje się, że na tle reszty Europy przedsiębiorcy w Polsce są nieco „odważniejsi” — ekspansję i rozwój z powodu braku płatności ogranicza 18 proc. firm. Dla porównania, na Węgrzech i w Chorwacji inwestycje wstrzymuje co trzecia firma. Opóźnienia lub brak płatności od kontrahentów bardzo biją w biznes w Grecji — aż 39 proc. firm rezygnuje z inwestycji. Brak płatności niemal zupełnie nie zniechęca firm niemieckich.

Tylko 7 proc. przyznaje, że z tego powodu ogranicza nakłady na inwestycje. Jednak Niemcy są jedynym państwem zachodnioeuropejskim, w którym panują tak optymistyczne nastroje. W Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii prawie co trzecia firma hamuje rozwój z tych powodów. Autorzy badania podkreślają, że zatory płatnicze uruchamiają efekt domina.

Co piata firma w Europie wstrzymuje rekrutację pracowników, a nawet redukuje zatrudnienie, a 21 proc. podnosi ceny swoich towarów i usług. Z powodu zatorów pracowników zwalnia ok. 30 proc. firm greckich, brytyjskich, rumuńskich, hiszpańskich. W Polsce spółki częściej reagują wyższymi cenami (9 proc.) niż zwolnieniami (8 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu