Zatory wciąż są zmorą MSP

opublikowano: 06-06-2018, 22:00

Przybywa nowych firm, ale skala upadłości i problemów finansowych nie zmienia się — zwraca uwagę KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) szacuje, że w tym roku upadnie 598 firm. To prawie o 3 proc. więcej niż w 2017 r., kiedy na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyły 583 przedsiębiorstwa. Szacowana łączna liczba upadłości i restrukturyzacji na poziomie ok. 1000 podmiotów oznacza natomiast wzrost o około 9,8 proc. rok do roku.

Jednocześnie jednak przybywa nowych firm. Od stycznia do końca lutego wystartowało z działalnością ponad 44 tys. przedsiębiorców wpisanych do CEIDG . W analogicznym okresie 2017 r. zarejestrowało się tam nieco mniej niż 40,9 tys. indywidualnych działalności. W całym ubiegłym roku powstało też ponad 9,2 tys. spółek prawa handlowego.

KUKE zwraca jednak uwagę na statystyki BIG Info Monitora, które świadczą o poważnych problemach finansowych, istniejących mimo dobrej koniunktury i wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. Firmom dają się we znaki zatory płatnicze. Po trzecim kwartale 2017 r. aż 52 proc. przedsiębiorstw notowało opóźnienie płatności o 60 dni w ostatnich sześciu miesiącach.

— Problemy wynikające z zatorów płatniczych, niewypłacalności kontrahentów czy niestabilna sytuacja gospodarcza na rynku zagranicznym mogą zagrozić istnieniu eksportującego przedsiębiorstwa — mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Zwraca uwagę, że w wynikach polskiego eksportu znaczący udział mają małe i średnie przedsiębiorstwa. Tymczasem, jak wskazują dane Intrum Justitia, 60 proc. europejskich firm z tego sektora spotkało się z prośbą o wydłużenie terminu płatności, a ok. 23 proc. zwiększyłoby zatrudnienie, gdyby były one regulowane terminowo. 33 proc. deklaruje, że zatory płatnicze to poważna bariera w rozwoju biznesu.

Mimo to, według KUKE, ubezpieczenie obrotu gospodarczego i należności jest wciąż zbyt rzadko stosowaną formą zabezpieczenia firm przed nierzetelnymi kontrahentami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

MSP