Czytasz dzięki

Zatrudnianie idzie jak po grudzie

opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Pod koniec ubiegłego roku dynamika rynku pracy w Polsce wyraźnie siadła. Puściliśmy przodem cały unijny peleton.

W czwartym kwartale 2017 r. liczba pracowników w całej UE wzrosła o 0,2 proc. kw./ kw. — podał w środę Eurostat, posiłkując się danymi odsezonowanymi. Dynamika zatrudnienia utrzymała więc tempo z trzeciego kwartału, ale zwolniła w porównaniu z pierwszym i drugim — wtedy zatrudnienie rosło o 0,5 proc. kw./ kw. Spadek formy w drugiej połowie roku widać zwłaszcza w Polsce. Co gorsza, w naszym przypadku słowo „spadek” należy traktować dosłownie — w trzecim i czwartym kwartale byliśmy 0,3 proc. pod kreską, podczas gdy w pierwszym i drugim — 0,7 proc. powyżej. W tym ujęciu wynik zanotowany w końcówce roku plasuje nas na samym końcu unijnego zestawienia, ex aequo z Włochami. Równie mizernie na tle unijnych krewniaków wygląda nasza dynamika roczna.

W czwartym kwartale zatrudnienie w Polsce wzrosło zaledwie o 0,5 proc. r/r. Wyprzedziliśmy tylko Litwę, ale był to łatwy przeciwnik, który poniżej zera trzymał się przez cały miniony rok (w każdym z kwartałów notował ujemne roczne dynamiki). Na dane o zatrudnieniu można spojrzeć z jeszcze innej perspektywy — „po ludzku”, tj. w liczbach bezwzględnych. Wtedy w całym 2017 r. zobaczymy wzrost liczby osób zatrudnionych w Polsce o 80 tys. Jeżeli zestawimy je z 3,5 mln pracowników, których w minionym roku pozyskała cała UE, można powiedzieć, że nasz wkład do wzrostu zatrudnienia w Europie w 2017 r. to 2,3 proc. Zdecydowanie większe, choć już nie tak duże jak na półmetku ubiegłego roku, były nasze zasługi w przyroście miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym. Z 503 tys. stanowisk, które przybyły w tym sektorze w całym 2017 r., aż 123 tys. powstało w Polsce. Nasz wkład można więc szacować na blisko 25 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane