Zatrudnienie to klucz

Cezary Mech
opublikowano: 2005-09-27 00:00

Propozycje PiS są nastawione na rozwój przedsiębiorczości, która ma zwiększyć zatrudnienie. To kluczowe dla przyszłości Polski, wzrostu dochodów rodzin i budżetu państwa. Dlatego proponujemy znaczne obniżenie kosztów pracy dla przedsiębiorcy zwiększającego zatrudnienie i zatrudniającego absolwentów lub bezrobotnych. Wówczas byłby zwolniony z płacenia składek na ZUS przez dwa lata.

Proponujemy bardzo duże odpisy od CIT dla tych, którzy powiększają zatrudnienie: 24 tys. zł odpisu dla jednego zatrudnionego bezrobotnego lub absolwenta. Trzeci element to zmiana dotycząca funduszy z PIT przekazywanych samorządom. Środki powinny trafiać tam, gdzie pracownicy faktycznie pracują, a nie tam, gdzie są zameldowani. Chcemy też położyć nacisk na współpracę jednostek samorządu terytorialnego z przedsiębiorcami. Lokalne władze powinny ułatwiać wszelkie procedury i działać na rzecz inwestycji infrastrukturalnych. Kolejna rzecz to ograniczenie kosztów transakcyjnych, zarówno poprzez przeciwdziałanie monopolom, wsparcie inwestycji infrastrukturalnych, jak i ułatwienie dochodzenia roszczeń.

Całość naszego programu jest nastawiona na wzrost zatrudnienia i skoncentrowana na przedsiębiorcach. Inwestorzy zagraniczni będą beneficjentami naszych propozycji. Jednak nie chcielibyśmy w żaden sposób dyskryminować podmiotów krajowych. Dlatego mamy propozycje wsparcia dla wszystkich przedsiębiorców — tych z kraju i zagranicy, małych i dużych. Mamy program przyspieszonej amortyzacji dla podmiotów rozliczających się podatkiem PIT. Chcemy, by mogły one amortyzować całość inwestycji. Podobnie jak w planie Reagana, chcemy zapewnić wzrost przedsiębiorczości i konkurencyjności, którego wszyscy będziemy beneficjentami.

Cezary Mech, autor programu gospodarczego PiS i kandydat na ministra finansów