Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa

Kazimierz Krupa
07-09-2005, 00:00

Działając w trybie określonym w przepisach ustawy z 14 czerwca 1960 r. — kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków, a w szczególności art. 63 § 2 k.p.a. — wnoszę do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) i Prokuratury Generalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych uczestników życia politycznego w zakresie naruszenia zasad informacyjnych, ujawnienia informacji niejawnych, mogących mieć wpływ na zgodnie z prawem ogłoszoną ofertę publiczną akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego (PGNiG).

Uzasadnienie. W momencie kiedy przed biurami maklerskimi ustawiają się kolejki chętnych po akcje PGNiG, kiedy zarządzający funduszami zastanawiają się nad objęciem tych akcji, kandydat PO na premiera, Jan Rokita, zapowiada — bez uzasadniających to ekspertyz prawnych — nacjonalizację gazociągów i infrastruktury przesyłowej posiadanej przez tę firmę. Co prawda dodaje, że jeśli dojdzie do nacjonalizacji, co jest zgodne z konstytucją, to stanie się to za odszkodowaniem, ale powoduje w ten sposób poczucie niepewności inwestorów indywidualnych, obniża ich — i tak wątłe — zaufanie do prywatyzacji, zmniejsza atrakcyjność inwestycyjną Polski, z takim trudem odbudowywaną w ostatnich latach. Wypowiedzi takie podważają zaufanie do państwa i prawa, naruszają reguły i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

A jeżeli tym zawiadomieniem nie zainteresuje się ani KPWiG, ani prokuratura, to może tym przypadkiem zajmie się ktoś inny?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa