“Zawirowań rynkowych nie da się uniknąć”

opublikowano: 29-10-2014, 18:11

Fed nie zdoła zakończyć okresu nadzwyczajnych działań stymulacyjnych bez wywoływania zawirowań rynkowych, uważa Alan Greenspan, były wieloletni szef banku centralnego USA.

Greenspan powiedział, że choć uważa realizowany przez Fed program ilościowego luzowania polityki pieniężnej za ogromny sukces jeśli chodzi o zwiększenie cen aktywów, to nie zdołał on jego zdaniem wywołać wzrostu efektywnego popytu w realnej gospodarce.

- Program nie odniósł sukcesu po stronie popytu z jednego fundamentalnego powodu – powiedział Greenspan. – To, co zobaczyliśmy, to eksplozja cen aktywów, eksplozja rezerw, a to jedyne statystyki, które się ruszyły – dodał.

Zakupy przez Fed aktywów w ramach ilościowego luzowania wygenerowały depozyty w systemie finansowym, które w większości wróciły do Fed w formie rezerw, uważa Greenspan.

Alan Greenspan
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane