Zboża urosły za mocno

Złoto ma szanse dalej zyskiwać, jednak zagrożenie korektą rośnie. W lipcu będzie można łatwiej zarobić na cofnięciu się cen zbóż, przekonują analitycy

Przez większą część czerwca surowcowy indeks Bloomberg Commodity odrabiał straty, po tym jak na początku miesiąca przetestował trzyletnie minimum ze stycznia tego roku. Nastroje odbudowywały się w miarę poprawy nastawienia inwestorów do aktywów korzystających na wzroście gospodarczym, związanej z zapowiedziami łagodzenia polityki przez banki centralne i nadziejami na powrót do negocjacji handlowych między USA a Chinami. Gwiazdą miesiąca było złoto, którego cena znalazła się najwyżej od ponad sześciu lat, dzięki gołębiemu przesłaniu posiedzeń EBC i Fedu (perspektywa niższych stóp procentowych zmniejsza koszt alternatywny inwestycji w nie oferujący odsetek kruszec).

— Po tak silnym ruchu w najbliższych dniach notowania mogą charakteryzować się podwyższoną zmiennością — zapowiada Mateusz Namysł z mBanku.

— Złotu przyda się korekta — dodaje Kamil Jaros z Admiral Markets.

Mimo pozytywnego wydźwięku technicznego wspomnianego wybicia, na dalsze zwyżki cen złota w horyzoncie jednego miesiąca zdecydował się postawić tylko Andrzej Kiedrowicz z KOI Capital. Na inny metal szlachetny, platynę, wskazuje Dorota Sierakowska z DM BOŚ, która po edycji czerwcowej awansowała na drugie miejsce w rankingu ogólnym. Zdaniem specjalistki platyna dołączy do umocnienia obserwowanego na rynkach pozostałych kruszców. Kandydatów na najsłabiej radzące sobie towary analitycy upatrują w zbożach, które mają za sobą kilka tygodni zwyżek, związanych z pogodą, źle rokującą zbiorom na półkuli północnej. Dwoje ekspertów, w tym lider rankingu, Bartosz Sawicki z TMS Brokers, oczekuje przeceny soi, a po jednym wskazaniu otrzymały pszenica i kukurydza.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

Gaz ziemny (USA)

Chłodna wiosna sprzyjała szybkiej odbudowie zapasów po sezonie grzewczym, lecz nadchodząca fala upałów w USA i rosnący eksport powinny zahamować tę tendencję.

Soja

Odbicie cen z 11-letnich minimów miało charakter korekcyjny. Chiński popyt pozostaje słaby, nie tylko ze względu na wojny handlowe, ale także na epidemię AFS, która ograniczyła pogłowie trzody chlewnej o ponad 25 proc.

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

Platyna

Notowania platyny ustabilizowały się w okolicach 800 USD za uncję. Ostatni wzrost cen metali szlachetnych ominął rynek platyny, mimo coraz lepszych fundamentów. Nadrobienie tych zaległości jest bardziej prawdopodobnym scenariuszem niż zejście cen na niższe poziomy.

Soja (USA)

Dobra passa notowań soi w Stanach Zjednoczonych trwa już od połowy maja. Niemniej potencjał wzrostu cen tego surowca jest ograniczony dużymi globalnymi zapasami oraz niepewnością dotyczącą przyszłych relacji handlowych USA i Chin.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Andrzej Kiedrowicz

KOI Capital

Złoto

Cena złota wybiła się w górę z kilkuletniej konsolidacji dzięki gołębiemu nastawieniu EBC oraz oczekiwaniu na lipcową obniżkę stóp procentowych przez amerykański Fed. Na dalszy wzrost kursu wskazuje również wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie oraz powiększanie rezerw w złocie przez banki centralne krajów rozwijających się.

Gaz ziemny

Ceny gazu ziemnego powinny pozostać pod presją przez rosnące szybciej od oczekiwań amerykańskie zapasy surowca. Obecne zapasy są już o 236 bln stóp sześciennych wyższe niż rok temu. Dodatkowo wciąż pozostały ponad cztery miesiące do rozpoczęcia sezonu grzewczego, kiedy to dopiero może pojawić się znaczący popyt na gaz.

Mateusz Namysł

mBank

Ropa brent

Moim zdaniem OPEC przedłuży porozumienie o ograniczeniu wydobycia, co będzie impulsem do wzrostu cen. Ponadto istnieją szanse na poprawę nastrojów na rynkach w przypadku obniżek stóp procentowych czy udanych rozmów między prezydentami Chin i USA na temat relacji handlowych.

Pszenica

Po dwóch miesiącach solidnych zwyżek cen kukurydzy i pszenicy moim zdaniem pojawiła się szansa na korektę, zwłaszcza na drugim z wymienionych rynków. Nie zakładam jednak tąpnięcia notowań, gdyż związane z warunkami pogodowymi fundamentalne argumenty za wyższymi cenami są w mocy.

Kamil Jaros

Admiral Markets

Gaz ziemny (NGQ19)

To ryzykowna propozycja, ale na tym rynku widać popyt. Dzięki temu możliwa jest korekta ostatnich spadków. Tym samym realne jest osiągnięcie ceny 2,40, a być może 2,56.

Ropa (CLQ19)

Ropa ma za sobą fazę korekty po wcześniejszej przecenie. Cena osiągnęła punkt, w którym może już powrócić do wcześniejszej tendencji spadkowej. Zbliża się termin spotkania producentów ropy, co wpłynie na zmienność ceny surowca.

Marcin Kiepas

Tickmill

Miedź

Na wykresie nie widać argumentów sugerujących możliwość przełamania wsparć, wyznaczonych wsparciem z dołków ze stycznia i marca. To zwiększa szanse na powolne przejmowanie inicjatywy przez stronę popytową i zwyżki w kierunku 6500-6600 USD.

Aluminium

Aluminium utrzymuje się w stabilnej tendencji spadkowej, co jakiś czas wyznaczając wielomiesięczne dołki. Choć w czerwcu tendencja ta wyhamowała, to wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostają dalsze zniżki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane