ZBP: spadł wskaźnik Pengab

  • PAP
opublikowano: 26-06-2019, 11:58

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w czerwcu w stosunku do majowego pomiaru o 2,7 pkt. do 25,5 pkt. - poinformował w środowym komunikacie Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

"Jest to drugi z rzędu miesiąc osłabienia tego wskaźnika, jednak należy pamiętać, że korektę poprzedzał kilkumiesięczny okres wzrostów. Czerwcowy spadek koniunktury wynika przede wszystkim ze spadku indeksu prognoz o ponad 5 pkt." - powiedział, cytowany w komunikacie, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

"Wśród szczegółowych pomiarów należy zwrócić uwagę na istotny (19 punktowy) spadek oceny kredytów konsumpcyjnych oraz 10 punktowy spadek prognozy kredytów mieszkaniowych" - dodał szef Związku Banków Polskich.

W komunikacie poinformowano, że wskaźnik ocen wyniósł w czerwcu 22,5 pkt., czyli w porównaniu do majowego odczytu spadł o 0,3 pkt. Wskaźnik prognoz był niższy o 5,1 pkt. i wyniósł 28,5 pkt.

"Obecny odczyt wskazuje na dalsze osłabienie aktywności klientów na głównych rynkach produktowych w okresie przedwakacyjnym. Indeks ocen miesiąc do miesiąca jest niższy o 0,3 pkt. i wynosi 22,5 pkt. Średniookresowy indeks prognostyczny miesiąc do miesiąca spadł o 5,1 pkt. i wynosi obecnie 28,5 pkt. Sześciomiesięczne indeksy prognostyczne dla czterech z sześciu monitorowanych rynków odnotowały spadki wartości lub brak wzrostu" - powiedział Marcin Idzik z Kantar.

Dodał jednocześnie, że poprawie uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju miesiąc do miesiąca wzrastając o 9 pkt. do poziomu 10 pkt.

"Aktywność przedsiębiorców na rynku kredytowym utrzymuje się na podobnym poziomie już od kilku miesięcy. Wyraźnych sygnałów, które wskazywałyby na spadek tej aktywności nie ma w perspektywie trzymiesięcznej" - powiedział Idzik.

"Również w przypadku przedsiębiorstw systematycznie poprawia się sytuacja w obszarze depozytów bieżących" - dodał.

Idzik zwrócił uwagę, że sześciomiesięczne prognozy w przypadku rynku kredytów mieszkaniowych są znacząco gorsze w porównaniu do tych z maja, kwietnia czy marca.

Jak informuje ZBP wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w czerwcu 51 pkt., czyli spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 9 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 29 pkt., czyli był niższy o 13 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w czerwcu wyniósł 25 pkt., czyli był niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 9 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 2 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła 32 pkt., czyli wzrosła o 1 pkt mdm. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła 6 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane