ZCh Rokita zbudują holding spółek

Anna Bytniewska
18-06-2001, 00:00

ZCh Rokita zbudują holding spółek

ZCh Rokita odnotowały w 2000 roku stratę 26 mln zł. Firma podjęła już jednak działania, które mają przyczynić się do poprawienia wyników oraz wzmocnienia pozycji na rynku. Przekształci się w holding spółek. Zarząd prowadzi już negocjacje z inwestorami, którzy mają je dofinansować. Utworzy też na swoich terenach park przemysłowy.

Zakłady Chemiczne Rokita z Brzegu Dolnego w 2000 roku odnotowały stratę wynoszącą 26 mln zł. Zarząd spółki tłumaczy tę sytuację trwającą od blisko dwóch lat restrukturyzacją oraz wysokimi cenami surowców — przede wszystkim ropy naftowej. Wpływ na kiepski wynik miały też niskie ceny produktów Rokity, szczególnie alkaliów, takich jak ług sodowy czy soda.

Jest coraz lepiej

Po pięciu miesiącach tego roku sytuacja finansowa firmy jest już lepsza. Spółka matka wygenerowała zysk wysokości 10 mln zł. Mirosław Gniewowski, prezes ZCh Rokita, przewiduje, że zysk grupy kapitałowej za ten okres wyniesie około 17 mln zł. Przychody ze sprzedaży będą natomiast wyższe — o 15-17 proc. — od tych jakie spółka wypracowała w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2000 roku. Zarząd Rokity, aby poprawić finansową i rynkową sytuację spółki przekształca ją w holding. Trzon produkcyjny przedsiębiorstwa ma stanowić kompleks Rokopoli — wytwarzający poliole potrzebne do produkcji pianek poliuretanowych.

— Dla Rokopoli poszukujemy inwestora finansowego. Rokita natomiast wniesie do nich aportem spółkę Alfa, w której posiadamy 45-proc. udział. W spółkę przekształcony zostanie również wkrótce kompleks chlorowy. Czekamy teraz na opinię rady nadzorczej w tej sprawie, a powinna być ona znana w połowie lipca. Na przełomie sierpnia i września WZA podejmie natomiast decyzję dotyczącą wydania zgody na przeprowadzenie tych przekształceń — mówi Mirosław Gniewowski.

Są pomysły

Na inwestycje w Rokopole zarząd spółki chce wydać od 20 mln zł do 30 mln zł. Produkcja przyszłej spółki zostanie poszerzona o produkty niszowe z grupy polioli.

— To, jakie pakiety akcji obejmą docelowo inwestorzy w wyodrębnionych w ramach holdingu spółkach produkcyjnych, będzie zależało, czy zaoferują nam dostęp do swoich sieci dystrybucji oraz od wielkości zadeklarowanego wsparcia finansowego — podkreśla Mirosław Gniewowski.

Zarząd Rokity ma również pomysł na utworzenie na terenie spółki parku przemysłowego. W tym tygodniu ZCh Rokita zawiąże z gminą Brzeg Dolny umowę spółki, która będzie zarządzać parkiem. Gmina kupi w niej połowę udziałów, a Rokita wniesie do niej natomiast 100 ha gruntu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / ZCh Rokita zbudują holding spółek