Zdalnie czy stacjonarnie? Hybrydowo!

opublikowano: 22-06-2020, 22:00
Obserwuj w MójPB:

Po trzech miesiącach izolacji praca z domu stała się normą. To nie znaczy, że firmy zamkną wkrótce swoje biura.

Dla jednych praca zdalna jest biletem do prawdziwej wolności. Inni tęsknią do bezpośrednich kontaktów z koleżankami i kolegami z biura, nawet za cenę codziennych dojazdów i stania w korkach. A co o home office myślą badani przez spółkę Citrix menedżerowie IT? Prawie trzy czwarte (72 proc.) przyznało, że masowe przejście na telepracę zaowocowało szybszą transformacją cyfrową ich firm. Ponadto 44 proc. uważa, że upowszechnienie się home office zostało przyspieszone o ponad rok. Większość chwali zmianę.

— Zespoły IT umożliwiły szybkie przestawienie się na pracę z domu. Teraz stoją przed kolejnym wyzwaniem: zrównania trybu zdalnego ze stacjonarnym przy jednoczesnym wznowieniu działalności biur. Przyszłością jest hybrydowe środowisko pracy, ale nic na siłę. Zmiana musi być płynna i bezpieczna — mówi Krzysztof Rachwalski, dyrektor regionalny Citrix Polska.

Rząd łagodzi restrykcje związane z koronawirusem. Odmrażaniu gospodarki nie towarzyszy jednak chęć natychmiastowego ściągnięcia pracowników do biur. Dokonuje się to powoli, stopniowo i zwykle w systemie zmianowym — w siedzibach firm stawia się część personelu, pozostali pracują w domowych pieleszach. Świadczy to najdobitniej o tym, że model zdalny w okresie pandemii się sprawdza. 69 proc. ankietowanych menedżerów IT twierdzi, że dla większości zatrudnionych praca na odległość była dość łatwa, a 71 proc. — że dzięki nowym technologiom efektywność współpracy nie różniła się niczym od jej tradycyjnej formy. Z powodu wysiłków skierowanych na cyfryzację pracy zwiększył się prestiż zespołów informatycznych — 77 proc. respondentów potwierdza, że dział IT jest obecnie postrzegany jako kluczowy dla ich przedsiębiorstwa.

Sprawdź program webinaru "Zasady oraz bezpieczeństwo wykonywania pracy w trybie zdalnym", 1 lipca, 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane