Czytasz dzięki

Zdalnie, rozsądnie, bezpiecznie

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Koronawirus zmusza do pracy w domu, z czego korzystają… cyberprzestępcy. Jak pokrzyżować im plany?

Wraz z epidemią koronawirusa wzrosła popularność pracy zdalnej. Ale to, co służy zdrowiu społeczeństwa, może zmniejszyć cyfrowe bezpieczeństwo firmy. Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy w „PB” o cyberprzestępcach, którzy żerują na naszych lękach. Jedno jest pewne: można wykonywać obowiązki służbowe z domu, a jednocześnie do minimum ograniczyć zagrożenia IT.

Eksperci z Check Point Software Technologies wskazują środki ostrożności, które powinnipodjąć pracownicy. Radzą wzmocnić hasła (długość, zróżnicowanie znaków) używane do logowania się np. do służbowej poczty. Zwracają też uwagę na phishing — metodę oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, by wyłudzić poufne informacje, zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem albo nakłonić ofiarę do zrobienia przelewu na swoje konto. W związku z tym trzeba wystrzegać się klikania w podejrzane linki. Kolejna ważna kwestia to odpowiedzialne wybieranie sprzętu. Nie należy wykorzystywać służbowego komputera lub laptopa do prywatnych celów. Tym bardziej nie wolno stosować domowych urządzeń do celów służbowych. Jest to do przyjęcia tylko w jednym wypadku: gdy dział IT zainstaluje dobrego antywirusa i pakiet bezpieczeństwa.

Check Point ma też zalecenia dla pracodawców. Pierwsze brzmi: nie ufaj nikomu. Chodzi o to, aby wszystko weryfikować i nie uznawać niczego za pewnik. Firma musi wiedzieć, kto ma dostęp do określonych informacji. Należy podzielić użytkowników na kategorie i wymusić korzystanie z uwierzytelniania wieloskładnikowego. Druga wskazówka: przemyśl, jak ochronisz się przed wyciekami danych i atakami mającymi źródło w jednym z urządzeń podłączonych do twojej sieci.

Poznaj program konferencji "Analiza i narzędzia w HR", 12-13 maja 2020, Warszawa >>

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu