Zdigitalizowane pejzaże i labirynty w Paryżu

DI, PAP
opublikowano: 17-04-2018, 22:00

Dekoracyjny świat obrazów wiedeńskiego malarza Gustava Klimta, tworzy oniryczną feerię, w której można się zanurzyć w Atelier des Lumieres — pierwszym muzeum cyfrowym powstałym w Paryżu.

Dekoracyjny świat obrazów wiedeńskiego malarza Gustava Klimta, powiększonych i zwielokrotnionych, tworzy oniryczną feerię, w której można się zanurzyć w Atelier des Lumieres — pierwszym muzeum cyfrowym powstałym w Paryżu. Mieści się ono w dawnej odlewni w XI dzielnicy Paryża i będzie prezentowało monumentalne wystawy, na których zwiedzających otaczają obrazy wyświetlane ze 140 projektorów oraz muzyka i dźwięki z przestrzennego systemu audio.

Oprócz dzieł Klimta, jak m.in. słynny „Pocałunek” (1908) czy „Judyta” (1901), na wystawie będą również ekspresyjne dzieła jego ucznia — Egona Schielego (1890-1918). Obaj byli głównymi przedstawicielami wiedeńskiego modernizmu.

Cyfrowa ekspozycja przybliża jego charakterystyczne dzieła z tzw. okresu złotego, kiedy stosował w obrazach złoto, jak np. w nawiązującym do ikon „Pocałunku”, oraz szczelnie wypełnione drobniejszymi formami mozaikowe pejzaże. W Atelier des Lumieres wyświetlane będą również prace kolejnego wiedeńczyka, sukcesora secesji Friedensreicha Hundertwassera (1928–2000). Jego obrazy łączy z twórczością poprzedników rezygnacja z perspektywy i następowanie po sobie płasko traktowanych planów, często asymetria, nieregularne formy i wielka dekoracyjność. Multimedialny system zamontowano na 3300 mkw. wśród ścian o wysokości do 10 m. Obrazy wyświetlane są również na podłodze, tak że widz dosłownie „wchodzi” w pejzaże Klimta i labirynty Hundertwassera.

Ekspozycji towarzyszy ścieżka dźwiękowa z utworami Straussa, Chopina i Mahlera.© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Zdigitalizowane pejzaże i labirynty w Paryżu