Zdolność kredytowa będzie rosła

opublikowano: 21-10-2014, 00:00

Niespodziewanie duża obniżka oprocentowania kredytów przyczyni się do dalszego wzrostu zdolności kredytowej Polaków.

Analitycy zakładali, że na początku października 2014 r. Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Jednak WIBOR spadał już od początku sierpnia i w październiku RPP podjęła decyzję o dalszej obniżce oprocentowania aż o 0,5 pkt proc. (czyli do 2 proc.).

Wyższa zdolność kredytowa

Mniejsze oprocentowanie decyduje o niższej racie kredytu,a zarazem zwiększa zdolność kredytową.

— Tak duża obniżka i przewidywalny poziom stóp procentowych spowodują dalszy spadek WIBOR-u. Przyczyni się to do wzrostu zdolności kredytowej w kolejnych miesiącach — mówi Michał Krajowski, główny analityk domu kredytowego Notus. Zdolność kredytowa, Polaków — zarówno w przypadku osób w pojedynkę zaciągających zobowiązania, jak i całych rodzin — rośnie już trzeci miesiąc z rzędu.

— Banki przy kalkulacji zdolności kredytowej oprócz aktualnych zobowiązań wnioskodawców przyjmują również ratę przyszłego kredytu.

Im będzie niższa, tym wyższą kwotę kredytu będzie mógł otrzymać kredytobiorca. Obniżki stóp procentowych działają więc na korzyść kredytobiorców na co najmniej dwa sposoby, po pierwsze — poprawiają zdolność kredytową, a po drugie — obniżają łączny koszt kredytu — tłumaczy Konrad Pluciński, ekspert z MarketMoney.pl

Lepiej dla młodych

Kolejną dobrą informacją dla osób planujących wzięcie kredytu mieszkaniowego w najbliższych miesiącach są planowane na ten kwartał wskaźniki programu Mieszkanie dla Młodych. Do dopłat będą się kwalifikowały droższe nieruchomościi będzie można uzyskać na nie wyższe dopłaty. Największy wzrost dotyczy mieszkań w Warszawie. Wartość wskaźnika wzrosła w stolicy z 5,57 tys. zł do 5,98 tys. zł za mkw. (o 7,5 proc.).

Przykładowo osoby kwalifikujące się do 10-procentowej dopłaty otrzymają 30 tys. zł, a ci, którzy dostaną 15 proc. wsparcia — 45 tys. zł. Dodatkowo wzrosła też maksymalna cena za 1 mkw. mieszkania, która kwalifikuje się do dopłaty. Jest to wartość publikowanego przez BGK wskaźnika pomnożona przez współczynnik 1,1. Biorąc pod uwagę średnią z całego kraju, 1 mkw. może być teraz droższy o 46 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane