Zdrowotne prywatne koło ratunkowe

DCZ
opublikowano: 23-10-2009, 00:00

Z opieki medycznej w ramach pracowniczych programów zdrowotnych korzysta w Polsce około 1,5 mln pracowników i ich rodzin.

Z opieki medycznej w ramach pracowniczych programów zdrowotnych korzysta w Polsce około 1,5 mln pracowników i ich rodzin.

W okresie wzrostu gospodarczego związany rynek programów zdrowotnych rozwijał się o ponad 30 proc. rocznie. Ale, jak oceniają specjaliści, nawet dziś, w okresie spowolnienia gospodarczego, będzie rósł o co najmniej 15 proc. Przez trzy lata wartość usług medycznych tego sektora w stosunku do 2009 r. osiągnie 1,6 mld zł, a przy zastosowaniu zachęt podatkowych i funduszu świadczeń socjalnych, jako źródła finansowania opieki medycznej — nawet 3,8 mld.

— Inwestowanie w zdrowie pracowników i ich rodzin to inwestowanie w rozwój firm, w zwiększanie ich konkurencyjności. A także dowód, że ochrona zdrowia może być szansą dla rozwoju gospodarki, a nie nieustającym i nierozwiązywalnym problemem dla budżetu państwa — podkreślał Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP), podczas konferencji "Zdrowe zdrowie".

Z kolei wiceprezydent KPP Andrzej Mądrala ostrzegł, że efekty 15 lat pracy mogą zostać zniweczone przez mniej efektywne firmy ubezpieczeniowe, które chcą oferować ubezpieczenia zdrowotne kosztem pracowniczych programów zdrowotnych.

Zdaniem dyrektora zarządzającego ICAN Institute Andrzeja Jacaszka, wiceprezydenta KPP, firmy abonamentowe gwarantują szybką dostępność do usług medycznych, a to powoduje, że krócej chorujemy.

Podnosimy standardy medyczne

Szansą dla polskiego rynku medycznego jest współistnienie abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych. Umożliwia to pełne zaspokojenie szerokiego zakresu potrzeb w bardziej efektywny — a więc korzystny dla pacjenta — sposób. Zapewnienie pełnego spektrum usług gwarantowałyby zarówno ubezpieczenia zdrowotne, skierowane do klientów indywidualnych, jak i pracownicze programy zdrowotne zapewniające opiekę klientom instytucjonalnym, dotąd rozwijające się jako abonamenty opłacane przez pracodawców w formie składki kapitacyjnej.

Według danych naszego środowiska za 2008 r. firmy abonamentowe zapewniały opiekę medyczną 2,5 mln osób rocznie, z czego w ramach stałych umów — około 1,3 mln. Wszystko wskazuje na to, że w 2009 r. liczby te znacznie wzrosły. Sieć placówek tych podmiotów to ponad 200 poradni własnych, ponad 8000 lekarzy i 2500 pielęgniarek. Abonamenty są integralnym elementem systemu motywacyjnego pracowników.

Przez prawie 20 lat działalności firmy oferujące opiekę medyczną w ramach abonamentów stały się istotnym ogniwem w systemie służby zdrowia. Nie tylko znacząco odciążają państwową opiekę zdrowotną, ale też przyczyniają się do podnoszenia standardów usług. Potencjał firm abonamentowych, dzięki dodatkowemu wsparciu ubezpieczeń zdrowotnych, zwłaszcza szpitalnych, mógłby się przyczynić do zdecydowanego polepszenia sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

Anna Rulkiewicz-Kaczyńska

prezes Grupy Lux Med

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zdrowotne prywatne koło ratunkowe