Zdrzałka: cena nie oddaje wartości JWC

21-12-2007, 10:44

Prezes J.W.Construction odpowiada na Wasze pytania o akcje dewelopera i perspektywy rynku mieszkaniowego.

Nazwisko: Grzegorz
Tytuł: cena akcji JWC
Treść: Czym można wytłumaczyć tak dużą przecenę akcji JWC. Na ile wycenia pan akcje JWC, czy cena ok. 43zł nie jest Pana zdaniem za niska.
Jerzy Zdrzałka: Zadebiutowaliśmy na giełdzie w szczycie zainteresowania akcjami deweloperów. To wysoko ustawiło poprzeczkę oczekiwań wobec naszej spółki. Inwestorzy przecenili możliwości wzrostu branży. Jednocześnie pogorszyło się nastawienie inwestorów do walorów średnich i małych spółek, co wywołało gwałtowne spadki w tym segmencie rynku w drugiej połowie roku. Nasza sytuacja była trudniejsza, bo nie mieliśmy historii giełdowej, inwestorzy mogli mieć wątpliwości, czy jesteś w stanie ten biznes stabilnie i długofalowo rozwijać. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać. Pokazuje to relatywnie dobre zachowanie naszego kursu. Od połowy listopada WIG-Deweloperzy spadł o 7,5%, my zyskaliśmy blisko 15%.
Wracając do pytania o wycenę, nie tylko my uważamy że cena 53 zł nie oddaje w pełni wartości spółki. Proszę spojrzeć na ostatnie rekomendacje analityków. Wyceniają oni spółkę na znacznie ponad 50 zł.
Nazwisko: Marcin
Tytuł: Urzędowy optymizm
Treść: Na czym opiera Pan swoje przekonanie, że rok 2008 będzie dobry dla branży deweloperskiej? Dużą podażą mieszkań - porównajmy liczbę pozwoleń i oddanych mieszkań r/r, zwiększającymi się stopami procentowymi, wzrostem cen żywności, prądu, gazu i czynszu czy cenami za m.kw., które kilkukrotnie przewyższają ceny, np.: budapesztańskie?
Nadchodzący rok będzie dobry dla całej branży deweloperskiej, ale nie dla wszystkich deweloperów. Możemy oczekiwać stabilizacji cen, jak również pewnej polaryzacji rynku. Małe firmy deweloperskie, które skorzystały z boomu budowlanego ostatnich dwóch lat, prawdopodobnie wypadną z rynku, ponieważ panujące obecnie znacznie trudniejsze warunki prowadzenia biznesu pozwalają przetrwać tylko tym firmom, które mają wiedzę, doświadczenie oraz odpowiedni kapitał.  Powinna zmniejszyć się więc konkurencja, co przy wyhamowaniu cen powinno zaowocować zrównoważonym rozwojem rynku. To dobra perspektywa dla dużych firm deweloperskich, które będą stopniowo zwiększać swój potencjał.

Nazwisko: Asia
Tytuł: domy?
Treść: Czy zamierzacie wejść w budownictwo jednorodzinne - np. niewielkie, ale samodzielne domy pod Warszawą?
Wybudowaliśmy już jedno takie osiedle. Jest to kompleks 34 domów jednorodzinnych w Józefosławiu. Rynek domów jednorodzinnych jest perspektywiczny i nie wykluczamy budowy kolejnych osiedli tego typu w przyszłości. Pod Warszawą będziemy w najbliższym czasie realizować inny projekt – duże osiedle w Ożarowie Mazowieckim. Będzie to jednak budownictwo wielorodzinne. 
Nazwisko: lisek
Tytuł:
Treść: Jakie kraje oprócz Bułgarii i Rosji mogą być jeszcze dla Państwa atrakcyjne do inwestowania?
Interesująca jest dla nas cała Europa Środkowo-Wschodnia. Dużo wyższe marże na projektach oraz rosnąca siła nabywcza tamtejszych społeczeństw powodują, że w najbliższych latach duża część naszej działalności skupi się właśnie na tych rynkach. Mamy bardzo dobre pierwsze doświadczenia w Rosji, gdzie budujemy osiedle pod Moskwą. Będziemy budować w Soczi, przymierzamy się również do projektu na Ukrainie. Szczególnie okolice Kijowa wydają nam się bardzo interesujące jako teren pod inwestycje mieszkaniowe.
Nazwisko: Michal
Tytuł: ceny
Treść: Czy ceny mieszkania na rynku wtórnym spadną, jakie?
Na rynku wtórnym można już zauważyć sporą korektę cen. Moim zdaniem ceny te będą nadal spadać, ale tempo spadku nie będzie wysokie. Można liczyć na to, że stanieją mieszkania w budynkach z lat 60., w tzw. „wielkiej płycie”. Nie liczyłbym jednak na duże spadki cen mieszkań nowych, które są sprzedawane krótko po odebraniu kluczy przez właściciela. Ma to związek z cenami na rynku pierwotnym, które w będą nadal stopniowo rosnąć.
 
Nazwisko: Olek
Tytuł:
Treść: Jak w przyszłym roku będą wyglądać marże na poszczególnych projektach? Jest szansa że zostaną utrzymane?
Planujemy utrzymanie dotychczasowego poziomu marż na projektach.

Nazwisko: małkpa
Tytuł: biura
Treść: Co Pan sądzi o poglądach analityków, że deweloperzy powinni obecnie rozpocząć budowę biur do sprzedaży? Brakuje ich szczególnie w dużych miastach. teraz firmy budowlane wynajmują powierzchnie biurowe, albo sprzedają całe biurowce, często niedostępne dla mniejszych firm.
Podzielam opinię analityków. To bardzo interesujący rynek. Nasza firma również ma zamiar budować biurowce. W najbliższym czasie zamierzamy podjąć się budowy biurowca w Szczecinie, który będzie najwyższym budynkiem w tym mieście.
Nazwisko: Marrek
Tytuł: Czy jest miejsce dla nowych deweloperów?
Treść: Witam, słyszałem niedawno opinię, że u nas rynek deweloperski dopiero się rozwija. W jakim procencie jest on rozwinięty w porównaniu z rynkami zachodnimi, bo do USA to chyba zbyt daleko...?
Nie zgadzam się z tą opinią. Na rynku jest obecnie zbyt dużo firm deweloperskich. Oczywiście, jak na każdym rynku jest miejsce dla nowych firm, ale tylko dla tych, które będą w stanie efektywnie konkurować ceną lub jakością.
Nazwisko: Jacek
Tytuł: prognozy 2007
Treść: Czy spółce uda się dotrzymać prognoz wyników na 2007 r.? W jaki sposób osiągnie planowaną sprzedaż ponad 800 mln zł, jeśli sprzedaż po III kwartałach br. wyniosła zaledwie 358 mln zł? To samo dotyczy zysku.
Nie mamy podstaw aby twierdzić, że prognozy są zagrożone. Wielokrotnie wyjaśnialiśmy sposób liczenia wyniku. Mimo bardzo zaawansowanej sprzedaży do wyniku wliczane są tylko te inwestycje, które mają co najmniej 40-procentowe zaangażowanie kosztów. Realizacja inwestycji musi być więc na zaawansowanym poziomie. W prezentowanych w listopadzie wynikach za III kwartał nie mogliśmy uwzględnić tych inwestycji, których budowa dopiero się zaczęła. Obecnie trwają pracę budowlane kilku dużych obiektów. Znając tempo prac oraz poziom przychodów z poszczególnych projektów zarząd zdecydowanie podtrzymuje prognozy.
Nazwisko: inwestor
Tytuł:
Treść: Gdzie Państwo zamierzacie budować w Warszawie? Te najatrakcyjniejsze tereny już się kończą, czy zatem macie juz jakąś ciekawą lokalizację? Oczywiście w cenach dla normalnie zarabiającego.
Posiadamy sporo gruntów w różnych częściach miasta, między innymi na modnej ostatnio Białołęce. W roku 2008 rozpoczynamy realizację kilka warszawskich osiedli, które już dawno w całości zostały sprzedane. W najbliższym czasie nie będziemy wprowadzać do sprzedaży nowych inwestycji w samej Warszawie. Przymierzamy się natomiast do dużej inwestycji w Ożarowie Mazowieckim. Zauważamy, że rośnie zainteresowanie zakupem mieszkań na terenach podwarszawskich. Tam mieszkania są tańsze, a dojazd do centrum miasta często łatwiejszy niż z odległych dzielnic Warszawy.
Nazwisko: akcjonariusz
Tytuł:
Treść: Panie Prezesie, jak można odczytać ostatnie zakupy Józefa Wojciechowskiego. Wydał majątek na zakupy. Czy warto go naśladować? Czy Pan też kupuje akcje JW?
Pan Wojciechowski wierzy w swoją spółkę, ale również widzi możliwości zarobienia na niej dużych pieniędzy. Jest to człowiek o ogromnej wiedzy o  rynku deweloperskim. Skoro nadal skupuje akcje, to zapewne uważa, że spółka jest na razie niedoceniana przez rynek. Gdy wzrośnie znajomość specyfiki naszego biznesu wśród uczestników rynku kapitałowego, liczymy na zmianę zachowania kursu.
Nazwisko: Krzysztof
Tytuł: perspektywa dla tych akcji
Treść: Straciłem juz 600 zł na waszych akcjach, została mi resztówka co mam z tym robić, odkupicie po cenie emisyjnej?
Uważamy, że spółka jest nadal niedowartościowana, a jej potencjał zaowocuje w końcu znaczącym wzrostem kursu. Analitycy rekomendują zakup akcji. W kwestii decyzji polecam raporty DI BRE.
Nazwisko: Tomasz
Tytuł: Kupno działki
Treść: Witam, jestem w trakcie załatwiania kredytu na zakup działki budowlanej. Jaką wybrać walutę (PLN czy Franki) Wiadomo że we Frankach jest taniej ale jak to będzie wyglądało po wejściu do strefy euro?
Zawsze doradzam zaciąganie zobowiązań w tej samej walucie, w której uzyskuje się dochody na spłatę tych zobowiązań. Unika się wtedy ryzyka kursowego. Jeśli jednak nie boi się Pan ryzyka kursowego i kredyt jest zaciągany na krótki okres lub ma Pan możliwości przewalutowania kredytu (ale uwaga na koszty), to pewnie warto rozważyć kredyt we frankach.
Nazwisko: marek
Tytuł: jak się robi biznes
Treść: Jak Pan wpadł na to, by sprzedać akcje s-ki za 71 pln wtedy, gdy wiadomo było, że sentyment w branży, przynajmniej na jakiś czas, się kończy?
Czy Pan by sprzedał taniej skoro była tak olbrzymia nadsubskrypcja przy cenie 71 zł?

 

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Zdrzałka: cena nie oddaje wartości JWC