Ze spółek

Zielewski Paweł, Sulejewski Artur, Furman Tomasz
20-04-2000, 00:00

ZE SPÓŁEK

BANKI. Wynik netto polskich banków wzrósł w 1999 roku do 3 mld 530,1 mln zł z 2,7 mld zł w 1998 roku — podał GUS. Strata netto banków, którym nie udało się wypracować zysków w 1999 roku wyniosła łącznie 551,2 mln zł, wobec 912,7 mln zł w 1998 roku.

Wskaźnik rentowności obrotu netto wzrósł w 1999 roku do 4,5 proc. z 4,2 proc rok wcześniej. Spadł natomiast wskaźnik rentowności obrotu netto do 7,1 proc., z 8,2 proc w 1998 roku. Przyczyną spadku był, wyższy o 1,4 pkt., przyrost kosztów działalności operacyjnej banków, niż przychodów z działalności operacyjnej.

Koszty działalności operacyjnej wzrosły do 73,5 mld zł z 61,2 mld zł w 1998 roku.

Natomiast przychody z działalności operacyjnej wyniosły w 1999 r. 79,1 mld zł. PZ

BIURA MAKLERSKIE. W 1999 roku przychody ogółem biur maklerskich wzrosły do 3,3 mld zł z 2,9 mld zł rok wcześniej — podał GUS. W DM nadal dominowały przychody z operacji handlowych i operacji papierami wartościowymi. Ich wartość wyniosła 2,1 mld zł, co stanowi aż 66,7 proc. przychodów z całej działalności biur. PZ

BUDIMEX. Spółka zwołała na 31 maja ZWZA. Akcjonariusze mają zdecydować m.in. o podwyższeniu kapitału akcyjnego przez emisję nowych akcji serii J z wyłączeniem prawa poboru oraz o połączeniu z Mostostalem Kraków. Walne zdecyduje również o zmianach w składzie rady nadzorczej i w jej regulaminie.

EKODROB. Jeden z akcjonariuszy spółki zaskarżył uchwałę podjętą przez ZWZA w dniu 12 kwietnia dotyczącej zamiany nieruchomości wraz z posiadanym prawem wieczystego użytkowania gruntów na własność gruntów położonych w Iławie.

ELEKTROMONTAŻ EXPORT. Wczoraj odbyło się WZA, które podjęło m.in. uchwały w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej. Ponadto zarząd spółki poinformował p otrzymaniu postanowienia sądów rejestrowych we Wrocławiu i Lublinie o wykreśleniu Elektromontażu-Wrocław i Elektromontażu w Lublinie z rejestru handlowego.

EXBUD. Bankers Trust Company, który pełni rolę banku depozytowego w ramach programu emisji kwitów depozytowych, posiada 1 966 234 akcji, co stanowi 13,10 proc. kapitału akcyjnego i głosów na WZA spółki. Uprzednio BTC informował o posiadaniu walorów stanowiących 15,50 proc. kapitału.

HOWELL. Spółka objęła wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym podmiotu zależnego — Howell STAL, które wzrosły z 4 tys. zł do 13,1 mln zł.

Howell Stal rozpoczął działalność 11 kwietnia i jest podmiotem w 100 proc. zależnym od Howella. Powstał on w wyniku wydzielenia z działalności emitenta giełdowego handlu i przetwórstwa stali. — Przewidujemy, że w ciągu 8 miesięcy 2000 roku przychód spółki wyniesie około 200 mln zł. W przyszłym roku ma on osiągnąc poziom 320 mln zł — powiedział Ryszard Brożyna, prezes Howell Stal. AS

KGHM. Spółka zwołała na 1 czerwca ZWZA. Porządek obrad poza standardowymi uchwałami dotyczącymi zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 1999 rok, podejmie decyzje w sprawie zmian w statucie spółki i składzie rady nadzorczej.

LOT. Spółka w ramach porozumień leasingowych, których wartość wynosi 200 mln dolarów, kupi siedem 48-osobowych samolotów od brazylijskiej Empresa Brasileira de Aeronautica i 3 samoloty typu Boeing 737. Kolejne pięć samolotów ma zostać nabytych w 2001 i 2002 roku. Jeśli plany krajowego przewoźnika, dotyczące zwiększenia stanu liczebnego floty zostaną zrealizowane, to do 2002 roku LOT i EuroLOT będzie dysponował łącznie 51 samolotami. Zdaniem Jana Litwińskiego, prezesa PLL LOT liczba połączeń tranzytowych przez Warszawę ma wzrosnąć z 800 obecnie do 3 tys. po 1 listopada — doniósł wczoraj „Financial Times”.

ŁUKBUT. Spółka zwołała na 28 kwietnia ZWZA. Akcjonariusze mają dokonać zmian w składzie rady nadzorczej oraz zdecydować o pokryciu straty netto za rok obrotowy 1999.

MPEC WROCŁAW. Zarząd spółki poinformował, że zgodnie z postanowieniem sądu rejonowego podwyższony został kapitał akcyjny z kwoty 38,89 mln zł do kwoty 40,35 mln zł.

NFI KWIATKOWSKIEGO. Fundusz zgodnie z umową zawartą w dniu 16 lutego między NFI Kwiatkowskiego, Drugim NFI i NFI Progress, a Semperit, złożył zapis na sprzedaż całego posiadanego pakietu akcji tj. 882 482 sztuk Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil w ramach publicznego wezwania. Wcześniej na wezwanie odpowiedziały Drugi NFI i NFI Progress.

PIA PIASECKI. KPWiG dopuściła do publicznego obrotu 600 tys. akcji serii H oraz od 1 do 4 mln akcji serii I. Podmiotem oferującym będzie DM ProCapital.

POLIFARB DĘBICA. Na ostatnim WZA spółki podjęto m.in. uchwałę w sprawie przeniesienia całego zysku netto wypracowanego w 1999 roku na kapitał rezerwowy oraz zmian w składzie rady nadzorczej.

PRÓCHNIK. Spółka przyjęła do realizacji zlecenie uszycia płaszczy i kurtek na sezon jesienno-zimowy dla firmy „Makro, Cash & Carry” na kwotę 2,6 mln zł. Jednocześnie poinformowano, że rada nadzorcza odwołała ze stanowiska prezesa zarządu Włodzimierza Węglarczyka. Dodatkowo rada postanowiła ustalić dwu osobowy skład zarządu i powierzyła obowiązki prezesa Zbigniewowi Przesmyckiemu.

PZU ZFI OBEREK. W dniu 18 kwietnia zakończyła się subskrypcja certyfikatów inwestycyjnych serii A, która z powodu nie złożenia zapisów przez uprawnione podmioty (PZU i PZU na Życie) nie doszła do skutku.

STALPROFIL. W dniu 26 kwietnia akcje spółki zadebiutują na rynku wolnym GPW. Do obrotu wprowadzonych zostanie 0,55 mln akcji serii B oraz 0,8 mln serii C, o wartości nominalnej 1 zł każda. Walory serii C oferowane były w publicznej subskrypcji po 11 zł. TF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zielewski Paweł, Sulejewski Artur, Furman Tomasz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu