Zeevi wybuduje terminal cargo w Poznaniu

Arkadiusz Braumebrger, Cezary Pytlos
opublikowano: 21-07-1999, 00:00

Zeevi wybuduje terminal cargo w Poznaniu

Władze Poznania podpisały list intencyjny z izraelsko- -amerykańską grupą Zeevi. Izraelska firma chce wybudować na lotnisku w Krzesinach terminal cargo. Nad Maltą powstałyby obiekty rekreacyjne, a nowo wybudowany szpital miejski mógłby liczyć na nowoczesne wyposażenie.

Od początku plany Zeevi, dotyczące inwestycji w Poznaniu, były owiane tajemnicą. Z ostatnich doniesień wiadomo, że władze Poznania zdecydowały się podpisać wstępną umowę z Izraelczykami. Na ujawnienie szczegółów trzeba będzie jednak poczekać do połowy sierpnia.

— W przyszłym miesiącu zostaną uzgodnione szczegóły kontraktu i prawdopodobnie nastąpi sfinalizowanie umowy — mówi Janusz Krysiak, dyrektor ds. inwestycyjnych Poznania.

Z Berlina do Poznania

Nie wiadomo, co wpłynęło na decyzję szefów firmy, ale zamiast pod Berlinem, Izraelczycy wylądowali w Krzesinach pod Poznaniem. Tam też, na terenie lotniska wojskowego, planowana jest główna inwestycja izraelskiej firmy — budowa lotniczego terminalu towarowego.

Władze Poznania nie chcą narazie ujawnić szczegółów wstępnej umowy z Zeevi. Wiadomo jednak, że w Niemczech firma chciała postawić duże centrum logistyki transportu dla firm amerykańskich, handlujących w tym regionie Europy.

Realizacja planów Zeevi oznaczałaby, że Poznań dysponowałby dwoma dużymi terminalami towarowymi, tym samym stając się poważnym konkurentem warszawskiego Okęcia. Ale inwestycje Zeevi nie będą się ograniczać tylko do logistyki transportu towarowego. W grę wchodzi plan rozbudowy Krzesin z postawieniem tam terminalu pasażerskiego włącznie. Okazuje się, że w tej chwili jedyną przeszkodą dla realizacji planów izraelskiej firmy jest uzyskanie zgody od wojskowego zarządcy lotniska.

Tajemnicze pieniądze

Wiadomo także, że po wizycie w Poznaniu Gada Zeeviego, szefa koncernu, firma zainteresowała się terenami nad Jeziorem Maltańskim, gdzie Izraelczycy mieliby wybudować bazę turystyczną, wykorzystując znajdujące się tam źródła termalne. Inną ważną dla miasta propozycją jest wyposażenie nowo wybudowanego szpitala miejskiego w nowoczesny sprzęt, w zamian za udziały w nieruchomościach przy ulicy Szkolnej, gdzie obecnie znajduje się przeznaczony do likwidacji szpital miejski.

Z szacunków wynika, że wybudowanie dużego terminalu towarowego na lotnisku to wydatek w zależności do wielkości obiektu rzędu 10-20 mln zł, ale budowa specjalistycznego centrum logistycznego to już poważne inwestycje sięgające kilkustet milionów złotych. Z planów, o których się mówi w Poznaniu, może wynikać, że w grę wchodzi około miliarda złotych.

Przedsięwzięcia Zeevi prowadzone są z rozmachem, o czym świadczy niedawne wykupienie zadłużonych bułgarskich linii lotniczych Balkan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumebrger, Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zeevi wybuduje terminal cargo w Poznaniu