Czytasz dzięki

Zerowy PIT z limitem wejdzie w życie już w sierpniu

opublikowano: 15-07-2019, 22:00

Zgodnie z nową ulgą płatnicy nie pobiorą w tym roku zaliczek od wynagrodzeń młodych podatników, jeśli ci złożą oświadczenia o zwolnieniu z podatku.

Już od sierpnia tego roku pracownicy do ukończenia 26 lat nie będą objęci podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Uchwalone w tej sprawie przepisy wymagają teraz tylko podpisu prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dla pracodawców oznacza to nowe obowiązki. Zgodnie z nowelą ustawy o PIT nowa ulga nie obejmie zatrudnionych na podstawie umów o dzieło oraz prowadzących własną działalność gospodarczą. Takie osoby będą zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego.

Zwolnienie z podatku dotyczy przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Jest przy tym limitowane — przysługuje do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, czyli górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej — ze stawką 18 proc. To według Marty Tomaszewskiej, kierownika działu wsparcia kadry i płace w firmie Kalasoft, może sprawić kłopot z uwagi na wprowadzenie w trakcie roku zmian sposobu rozliczenia PIT — na pięć miesięcy przed końcem 2019 r.

— Trzeba będzie pilnować limitu i kalkulować go proporcjonalnie. Od sierpnia będzie on stanowił 5/12 pierwszego progu, czyli 35 636,67 zł. Obecnie ustawa nie określa jasno, kto ma pilnować przekroczenia tej kwoty oraz od jakiego momentu ma być naliczany podatek. Podatnicy mogą mieć przecież różne źródła dochodu — podkreśla Marta Tomaszewska.

Jej zdaniem optymalnie byłoby, gdyby przepisy zaczęły obowiązać od nowego roku podatkowego, czyli od 1 stycznia 2020 r. Przypomina, że w tym roku pracodawca lub zleceniodawca nie musi obliczać i pobierać zaliczek na PIT w okresie od sierpnia do grudnia, jeżeli młody podatnik objęty ulgą złoży oświadczenie, że jego dochody w całości podlegają zwolnieniu. Część podatku zostanie mu zwrócona w rozliczeniu rocznym.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane