Czytasz dzięki

Zerwane połączenie w Straży Granicznej

Mariusz Zielke
opublikowano: 09-07-2007, 00:00

Pogranicznicy zgodzili się z wyrokiem arbitrów UZP i unieważnili przetarg na zakup sprzętu teleinformatycznego.

Unieważniony przetarg na sprzęt teleinformatyczny

Pogranicznicy zgodzili się z wyrokiem arbitrów UZP i unieważnili przetarg na zakup sprzętu teleinformatycznego.

Straż Graniczna (SG) unieważniła jeden z trzech wielkich przetargów informatycznych — na zakup sprzętu teleinformatycznego (w tym urządzeń sieciowych i telefonów). To rezultat przegranego arbitrażu w Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP). Arbitrzy orzekli, że pogranicznicy naruszyli prawo zamówień publicznych i zasady uczciwej konkurencji. SG mogła zaskarżyć wyrok do sądu, ale z tego nie skorzystała. Teraz ma problem, bo unieważniony przetarg jest ściśle powiązany z dwoma innymi, które już rozstrzygnięto, wartymi aż 200 mln zł.

Koniec outsourcingu

Przetargi dotyczyły wyboru operatora łączności, dostawcy sprzętu informatycznego oraz urządzeń sieciowych i telefonów. Ogłoszono je, gdyż w listopadzie 2007 r. wygasa umowa z Telekomunikacją Polską (TP). TP obsługiwała SG na zasadach outsourcingu — obok usług operatorskich dostarczała też i utrzymywała za opłatą sprzęt, w tym komputery i telefony. SG chce teraz kupić nowy sprzęt na własność, a operatorowi zlecić tylko obsługę połączeń. Przetargi wywołały sporo kontrowersji, gdyż SG zażądała konkretnych urządzeń i technologii, często używając nazw własnych (m.in. IBM, Cisco). W rezultacie w przetargu na sprzęt informatyczny ofertę złożyła tylko jedna firma — IBM — za 108 mln zł, prawie tyle, ile wynosił skrzętnie ukrywany budżet projektu. W przetargu na operatora wystartowała tylko TP, ale wyraźnie obawiała się konkurencji, gdyż ofertę wyceniła na 80 mln zł, aż o 40 mln zł mniej, niż wynosił budżet projektu (120 mln zł). W trzecim przetargu, wartym kilkadziesiąt milionów złotych (nie mniej niż 40 mln zł), firmy nie spodziewały się konkurencji ze względu na wskazanie w specyfikacji technologii Cisco. Zapisy oprotestował konkurent — Nortel Networks — i wygrał sprawę w arbitrażu. Nie wiadomo, czy SG ogłosi nowy przetarg ze zmienioną specyfikacją, czy wybierze inne rozwiązanie (np. zakup poza procedurą zamówień publicznych lub z wolnej ręki).

Telemost do Schengen

Nowy system łączności SG będzie wykorzystywany do wymiany informacji w Systemie Informacyjnym Schengen. I to nie tylko przez SG, ale także inne służby mundurowe i administrację, dlatego sprawna łączność jest niezwykle istotna. Polska ma wejść do systemu, który zniesie kontrole graniczne na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej, od początku 2008 r. Rząd zapewnia, że przygotowania idą zgodnie z planem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane