Zespół prokuratorów prześwietli piramidę Roberta B.

opublikowano: 21-08-2017, 22:00

Śledztwo, w którym prokuratura podejrzewa Roberta B. o stworzenie piramidy finansowej pod szyldem Horcus Investment Group, robi się coraz poważniejsze.

„Wszechstronnym wyjaśnieniem wszystkich okoliczności tej sprawy zajmie się specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Został on właśnie powołany decyzją prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego” — głosi komunikat Prokuratury Krajowej.

Kulisy stworzenia i funkcjonowania Horcusa jako pierwszy ujawnił 17 sierpnia „PB”. Opisaliśmy historię Roberta B. i to, jak pozyskiwał pieniądze od inwestorów na realizację różnych projektów inwestycyjnych.

Wyniki naszego dziennikarskiego śledztwa są zbieżne z ustaleniami prokuratury — Horcus wprowadzał w błąd klientów i dystrybutorów, prezentując nieprawdziwe informacje o firmie, m.in. chwalił się nieruchomościami, których nie był właścicielem, i przedstawiał sprawozdanie finansowe z nierzetelnymi danymi. Wykazaliśmy, że wprowadzał klientów w błąd prezentacjami, w których podawał nieprawdziwe informacje. Pod koniec lipca prokuratura zatrzymała Roberta B. i jego matkę — Mirosławę B., która była prezesem Horcus Investment Group.

Prokuratura podejrzewa ich o „popełnienie oszustwa znacznej wartości na szkodę około 700 osób w łącznej wysokości 35,06 mln zł i podanie nieprawdziwych danych przy emisji obligacji”, a także „pranie brudnych pieniędzy” i „oszustwo”. 28 lipca sąd uwzględnił wnioski prokuratury o areszty wobec tych osób. Jak zaznaczyła w poniedziałek Prokuratura Krajowa, „sprawa ma charakter rozwojowy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, PAP

Polecane