Czytasz dzięki

Zewnętrzni usługodawcy na pomoc logistyce

Marta Bellon
opublikowano: 30-11-2009, 00:00

Przekazanie logistyki doświadczonemu operatorowi może ułatwić działanie firmy w trudnych warunkach gospodarczych.

Przekazanie logistyki doświadczonemu operatorowi może ułatwić działanie firmy w trudnych warunkach gospodarczych.

Według Tomasza Cegielskiego, dyrektora Międzynarodowego Biznesu Lądowego Schenker, przekazanie logistyki silnemu operatorowi umożliwia elastyczne kształtowanie strumienia dostaw.

— Operator logistyczny z mocną siecią może zapewnić klientom taką elastyczność zarówno pod względem częstotliwości dostaw, jak i wielkości czy liczby przewożonych towarów. Dzięki temu mogą zmniejszyć poziom kapitału zamrożonego w zapasach i zredukować koszty związane z utrzymywaniem własnego systemu zaopatrzenia — tłumaczy dyrektor.

Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w rozwój podstawowego biznesu i nowych rozwiązań. I dzięki temu — wzmocnić pozycję na rynku. Korzystanie z usług zewnętrznego operatora pozwala też na szybszą reakcję na szybko następujące zmiany na rynku, np. na wahania popytu.

— To także szansa na usługi o stałym poziomie jakości. Przede wszystkim w okresie podwyższonego ryzyka, na przykład tzw. żniw logistycznych, które przypadają przed świętami. Firma może zyskać na czasie i zredukować koszty z tytułu współpracy z operatorem dzięki jego kompleksowej ofercie. Wszystkie potrzeby logistyczne klient może zaspokoić w jednym miejscu. Zyskuje przy tym dostęp do nowoczesnych technologii, umożliwiających sprawny przepływ informacji i ułatwiających bieżącą współpracę — przekonuje Tomasz Cegielski.

Monika Pachniak-Radzińska, dyrektor rozwoju rynku Schenkera, radzi, żeby firma przed wyborem operatora logistycznego w pierwszej kolejności zadała sobie pytanie, czy dostawca jest w stanie spełnić jej potrzeby, a następnie sprawdziła jakość jego usług.

— Należy zbadać o to, czy operator może zapewnić stabilną jakość usług także w okresach szczytów przewozowych. Warto też uzyskać informacje o terminowości: czy przesyłki są dostarczane na czas i na miejsce. Szukając najlepszego operatora logistycznego, warto zbadać jego wiarygodność na rynku usług TSL — podpowiada Monika Pachniak-Radzińska.

Marta Bellon

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane