Zgoda na nową emisję

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 2005-06-30 00:00

Firma budowlano- -montażowa zrobiła kolejny krok naprawczy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uzyska 10-15 mln zł.

Środowe walne zgromadzenie krakowskiej Naftobudowy przebiegło bez niespodzianek. Akcjonariusze zaakceptowali wszystkie proponowane uchwały. Najważniejsza z nich mówiła o podwyższeniu kapitału poprzez emisję od prawie 2 do 3 mln nowych akcji. Cenę tych walorów ustali zarząd, ale nie może być ona niższa niż 5 zł (kurs giełdowy oscyluje niewiele powyżej tego poziomu). To oznacza, że Naftobudowa może uzyskać od blisko 10 do 15 mln zł.

Dotychczasowi akcjonariusze zostali pozbawieni prawa pobo- ru. Złożyło się na to kilka przyczyn. Po pierwsze — emisję można przeprowadzić szybciej i będzie ona tańsza. Po drugie — łatwiej mo-żna do spółki wprowadzić nowych inwestorów. A właśnie stabilnym inwestorom finansowym Naftobudowa zamierza w pierwszej kolejności zaoferować nowe papiery.

Krakowska firma, która czeka na zatwierdzenie układu z wierzycielami, potrzebuje dofinansowania, aby dokończyć proces restrukturyzacji i przeprowadzić nowe inwestycje. W ubiegłym roku Naftobudowa miała 1,6 mln zł straty, na co złożyły się m.in. wysokie ceny stali i słabe euro, gdyż w tej walucie rozliczana jest większość sprzedaży. Pierwszy kwartał tego roku również zakończył się na sporym minusie.