Zgoda UOKiK na przejęcie INEA

  • PAP
opublikowano: 10-01-2018, 10:04
aktualizacja: 10-01-2018, 10:04

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Grupy INEA przez australijski fundusz inwestycyjny Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5). INEA podała w środę, że w najbliższych latach czeka ją szereg inwestycji i ekspansja poza Wielkopolskę.

Założona w 1992 r. Grupa INEA jest największym operatorem telekomunikacyjnym w regionie. Dociera do 500 tys. gospodarstw domowych, a swoim zasięgiem obejmuje 250 tys. klientów.

Do podpisania umowy doszło na początku grudnia ub. roku. Na jej podstawie MEIF5 zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) nabędzie większościowe udziały w Grupie INEA. Transakcja ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższych tygodni.

INEA podała w środę w komunikacie prasowym, że MIRA wesprze spółkę w realizacji strategii dalszego rozwoju i ekspansji. "Mowa tu m.in. o olbrzymiej inwestycji, jaką jest rozbudowa infrastruktury światłowodowej w ramach unijnego Programu Polski Cyfrowej 2014-2020. Operator zamierza rozszerzyć swoją działalność także poza Wielkopolskę" - podano.

W 2013 r. mniejszościowym udziałowcem w spółce INEA został Warburg Pincus, który następnie przejął kontrolę nad spółką. "W ciągu 5 lat udanej współpracy z Warburg Pincus, INEA zrealizowała bardzo ambitny program inwestycyjny i była najszybciej rozwijającym się operatorem telekomunikacyjnym w Polsce" - poinformowano w komunikacie. W tym czasie INEA zbudowała 4,5 tys. km światłowodowej sieci szkieletowej, dzięki czemu powiększyła swój zasięg o 140 tys. gospodarstw domowych.

"Bardzo cieszymy się z szybkiej decyzji UOKiK. Mamy nadzieję, że cała transakcja związana z przejęciem Grupy INEA zakończy się w ciągu miesiąca. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIRA będzie równie zgodne oraz efektywne, jak dotychczasowa współpraca z Warburg Pincus i pozwoli spółce podwoić jej wyniki” – powiedział założyciel i prezes zarządu spółki Janusz Kosiński.

Jak podano w komunikacie, Kosiński pozostanie w INEA i będzie wspierał MIRA w realizacji strategii dalszego rozwoju spółki.

Siedziba spółki INEA mieści się w podpoznańskim Wysogotowie. W oparciu o sieć NGN, w tym sieci światłowodowe FTTH, świadczy zaawansowane usługi telekomunikacyjne zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Posiada infrastrukturę szkieletową o długości ponad 7 tys. km i ponad 5 tys. km sieci ostatniej mili. W zasięgu INEA znajduje się blisko 500 tys. gospodarstw domowych, a z usług operatora korzysta 250 tys. klientów. Portfolio produktów firmy obejmuje m.in.: cyfrową telewizję, szerokopasmowy internet, telefonię stacjonarną, usługi mobilne oraz produkty dla sektora B2B.

MIRA jest częścią Macquarie Asset Management Group, grupy zarządzającej aktywami Macquarie Group. To grupa finansowa zajmująca się zarządzaniem aktywami, bankowością, doradztwem oraz rozwiązaniami w zakresie ryzyka i kapitału. Od ponad 20 lat inwestuje i zarządza aktywami w takich branżach, jak obrót nieruchomościami, rolnictwo czy energetyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane