365 Timing Economic Congress relacja na żywo

Partnerem publikacji jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Dolnośląski Fundusz Rozwoju
opublikowano: 12-05-2022, 14:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Transformacja energetyczna, wprowadzenie odnawialnych źródeł energii, wspieranie zielonych inwestycji to dzisiaj nie tylko wyzwania, ale – jak pokazała nam aktualna sytuacja geopolityczna – konieczność, przed jaką stanęły kraje Unii Europejskiej. Agresja Rosji na Ukrainę ukazała wszystkim wagę obszaru, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnienie się od paliw kopalnych, zwłaszcza importowanych.

Jak się okazuje, oczekiwania obywateli idą w sukurs ekologicznym programom wdrażanym przez rządy i jednostki samorządowe. Na rosnące postulaty społeczeństwa w zakresie energii odnawialnej, co podkreśla prof. Piotr Szymański z Katedry Ekonomii i Organizacji Przedsiębiorstwa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, składają się dwie główne przyczyny – rosnąca świadomość środowiskowa oraz rachunek ekonomiczny. Biznes również dostrzega konieczność działań w obszarze ekologii – proekologiczne działania spółek niegdyś traktowane jako element poprawy wizerunku, dziś stają się naczelną ideą w strategiach biznesowych firm.

Dlatego tak ważne jest wspieranie i inicjowanie działań, dla których dbałość o środowisko w ujęciu interdyscyplinarnym jest sprawą kluczową.

Wydarzenie 365 Timing Economic Congress, organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Dolnośląski Fundusz Rozwoju, w ramach partnerstwa strategicznego z Województwem Dolnośląskim, to jedno z wydarzeń, które pokazuje jak dialog oraz przemyślana strategia współpracy pomiędzy samorządami, przedsiębiorcami oraz środowiskami naukowymi, wpływają na promowanie i wdrażanie dobrych praktyk w zakresie działań proekologicznych.

Bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej ma do odegrania świat nauki, zwłaszcza dziedzina, która ostatnimi czasy bardzo dynamicznie się rozwija – ekonomia ekologiczna. W ramach badań naukowych skupiających się na trendach gospodarczych Uniwersytet Ekonomiczny podejmuje szereg ciekawych i inspirujących inicjatyw. Jeden z projektów badawczych był realizowany ze spółdzielnią mieszkaniową Wrocław Południe, która jest właścicielem największej w Polsce elektrowni baterii słonecznych, usytuowanych na dachach 10-piętrowych budynków.

Na Dolnym Śląsku istnieje wiele przykładów udanej współpracy – efektem tych działań jest m.in. podjęcie przez Uniwersytet konkretnych zobowiązań, jako organizacji i społeczności, osiągnięcia neutralności środowiskowej. Kampus UE zdecydował się na przejście na odnawialne źródła energii oraz – przy dużym zaangażowaniu studentów – nawiązał współpracę z firmami, którym bliskie są idee wspierające środowisko. Na Uniwersytecie działa też Green Team – to oddolna inicjatywa pracowników uczelni, która promuje eko rozwiązania, np. w postaci umieszczania paneli fotowoltaicznych na dachach uczelnianych budynków.

Przewodnim hasłem tegorocznej III edycji kongresu, który odbędzie się 17 maja we Wrocławiu, jest temat bezpieczeństwa energetycznego.

W programie kongresu uwzględnione zostaną również tematy odnawialnych źródeł energii, nowoczesnego transportu oraz finalizacji procesów zielonych inwestycji, w tym działań start – upów. Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej w siedzibie Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości inQUBE przy wsparciu Think Tanku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Szczegóły na stronie www.365timing.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane