Zielona herbata ogranicza przyswajanie cukru ze skrobi

MEJ
opublikowano: 06-08-2015, 21:01

Zespół polskich naukowców w trakcie badań nad właściwościami zielonej herbaty stwierdził iż ogranicza ona przyswajanie skrobi, pochodzącego z niej cukru i prawdopodobnie tłuszczy.

Zespół naukowców z dwóch poznańskich uczelni - Uniwersytetu Medycznego (UM) i Uniwersytetu Przyrodniczego, pracujący pod kierownictwem prof. Jarosława Walkowiaka, badał substancje czynne, zawarte w zielonej herbacie. Pierwsze wyniki analiz wskazywały, że ekstrakt z zielonej herbaty ogranicza wchłanianie tłuszczów i prawdopodobnie ułatwia ich spalanie. Jednak wyniki ostatnich badań opublikowanych w "Nature Scientific Reports" świadczą iż działanie zielonej herbaty jest bardziej wielokierunkowe.

W trakcie eksperymentu badawczego wykonanego przez poznańskich uczonych, 28 ochotników w wieku 19-28 lat, zdrowych, bez żadnych schorzeń przebyło 12 godzinną głodówkę, potem zjadło płatki kukurydziane, które w założeniu miały stanowić źródło skrobi. Część z nich otrzymała następnie  pigułki z ekstraktem z zielonej herbaty, zaś część - placebo.

Następnie zbadano w powietrzu wydychanym ilość izotopu węgla 13C, będącego produktem metabolicznym po spożyciu wyrobów z kukurydzy, aby ocenić stopień wchłaniania węglowodorów i ich strawienia. W wydychanym powietrzu u osób przyjmujących zieloną herbatę ilość izotopu 13C była zdecydowanie mniejsza niż w grupie kontrolnej. Oznacza to, że nawet pojedyncza dawka ekstraktu zielonej herbaty ogranicza zarówno trawienie skrobi, jak i jej przyswajanie

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej prof. Jarosław Walkowiak, wyniki badań pozwalają stwierdzić iż używając zielonej herbaty można ograniczyć lub spowolnić wchłanianie cukru ze skrobi. Oznaczałoby to zahamowanie hiperglikemii lub nadmiernego przyswajania cukru i byłoby istotne zarówno w walce z otyłością, "która ma dziś rozmiary pandemii", jak i z cukrzycą.

Prof. Walkowiak zastrzegł jednak, że właściwości zielonej herbaty zależą od jej sposobu parzenia i rodzaju, a w badaniach używano ekstraktu, który jest znacznie mocniejszy od zwykłego naparu. uzyskanie skutków, jakie wystąpiły w badaniu wymagałoby wiec picia dużej ilości zielonej herbaty. Dodał iż kwestia hamowania przyswajania skrobi wymaga obecnie dalszych badań, bowiem jeśli nie zostanie ona przyswojona, w jelicie cienkim ulegnie fermentacji z udziałem mikrobiomu, co mogłoby być niekorzystne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu