Zielone mieszkania z certyfikatem

opublikowano: 29-10-2018, 22:00

Choć zielone certyfikaty w biurowcach są dziś normą, w budynkch mieszkalnych nadal stanowią wyjątek.

W budynkach spędzamy do 90 proc. życia, z czego ponad połowę w domach. Dlatego jakość budynku, w którym mieszkamy, ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia.

— Zrównoważone mieszkanie jest w stanie zapewnić wysoką jakość środowiska wewnętrznego, dzięki użyciu takich materiałów i rozwiązań, które nie będą miały szkodliwego wpływu na ludzki organizm. Certyfikacja dzięki konkretnym wymaganiom stawianym materiałom tworzącym budynek zapewnia, że wnętrze obiektu będzie zdrowe dla jego mieszkańców — mówi Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Kilka liczb

Pierwsza certyfikacja w branży mieszkaniowej w Polsce miała miejsce w 2015 r. Prekursorem był Bouygues Immobilier Polska, który certyfikował swój projekt we francuskim systemie HQE. Ten deweloper ma pięć certyfikowanych kompleksówapartamentowych. Z kolei w 2017 r. Skanska, budując Osiedle Mickiewicza, certyfikowała je po raz pierwszy w Polsce w systemie BREEAM. Najwięcej certyfikowanych kompleksów mieszkalnych ma deweloper Yareal Polska — sześć inwestycji.

Według danych PLGBC, w Polsce mamy 16 certyfikowanych projektów mieszkaniowych, w tym pięć w systemie HQE i 11 w systemie BREEAM.

Przykładowe rozwiązania

Certyfikacja determinuje m.in. przebieg inwestycji, jakość realizacji, wykorzystanie ekologicznych materiałów, energooszczędne rozwiązania. Wszystkie służą środowisku naturalnemu i pośrednio zdrowiu mieszkańców. Ponadto wspólnoty mieszkaniowe uzyskują oszczędności podczas eksploatacji.

W inwestycji La Melodie, zrealizowanej przez Bouygues Immobilier Polska, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne wykorzystuje technologię LED i jest sterowane czujnikami ruchu, zmierzchu, dzięki czemu mieszkańcy znacznie mniej zapłacą za zużycie energii w częściach wspólnych.

Z kolei spółka mieszkaniowa Skanska w oddanym właśnie do użytku pierwszym etapie inwestycji Jaśminowy Mokotów w Warszawie zapewnia mieszkańcom stanowiska do ładowania aut elektrycznych, windy z systemem odzysku energii oraz przestronne okna zapewniające wydłużony czas dopływu światła dziennego. Deweloper doprowadził do osiedla ponad pięćsetmetrową ścieżkę rowerową i włączył ją w sieć już istniejących. W sąsiedztwie osiedla zagospodarował też niemal 8500 mkw. terenu, zmieniając go na rekreacyjny park z jeziorkiem, który po ukończeniu będzie miejscem dostępnym dla wszystkich.

Natomiast spółka Yareal zapowiada utworzenie pierwszej w Warszawie farmy miejskiej na dachu w inwestycji mieszkaniowej Rezydencja Epika. Wśród zieleni, z widokiem na Warszawę, mieszkańcy będą mogli się zrelaksować, wspólnie spędzać czas, ale przede wszystkim uprawiać np. własne warzywa i owoce. W ogrodzie na dachu przewidziano też łąkę kwietną oraz część relaksacyjną z ławkami i stolikami. Rośliny z farmy miejskiej pozytywnie wpłyną też na stan powietrza, produkując tlen. Uprawa własnych warzyw i owoców w miejscu zamieszkania (na dachu) wpływa na ograniczenie transportu, a więc tym samym na obniżenie emisji spalin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane