Zielone światło dla kryptogiełd

opublikowano: 06-06-2018, 18:03
aktualizacja: 06-06-2018, 18:05

Komisja Nadzoru Finansowego zabrała głos w sprawie giełd i kantorów kryptowalutowych działających w Polsce. Biznes czekają ustawowe wyzwania.

Prowadzenie giełd i kantorów kryptowalutowych jest w Polsce legalne – taki komunikat opublikowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w środę na swojej stronie internetowej. Jest to efekt poniedziałkowego spotkania Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego urzędu z przedstawicielami branży kryptowalutowej, zaproszonymi do prac nad raportem, który będzie podstawą do tworzenia prawa.

Zobacz więcej

SZYMON ŁASZEWSKI

Nadzorca przypomina w komunikacie, że od 13 lipca zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. procedury AML), do których powinny odnieść się również giełdy i kantory kryptowalutowe. Jakie będą musiały wykonywać obowiązki wskazane w ustawie?

– Firmy będą musiały działać zgodnie z polityką: poznaj swojego klienta (tzw. KYC) i monitować wszystkie transakcje, zarówno gotówkowe, jak i kryptowalutowe. Jeśli wartość którejś przekroczy ustalony w ustawie limit, giełda będzie musiała poinformować o tym Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Ponadto giełdy i kantory będą musiały przeprowadzać audyty ryzyka – jeśli podmiot wyda się podejrzany, będą mogły wypowiedzieć umowę klientowi. Wszystko zmierza w kierunku transparentności – wyjaśnia Marcelina Szwed-Ziemichód, doradca podatkowy i adwokat w kancelarii MSZtax.

Prowadzenie tego typu działalności, w opinii Komisji, wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym. A co za tym idzie – obowiązkiem uzyskania stosowych zezwoleń od KNF – np. na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach.

To nie rozwiązuje jednak problemu giełd i kantorów kryptowalutów, którym banki masowo wypowiadają umowy na prowadzenie rachunków. Tę kwestię również szeroko dyskutowano podczas poniedziałkowego spotkania w siedzibie KNF.

– Przewodniczący KNF tłumaczył, że w jego ocenie banki postępują zgodnie z prawem, które zobowiązuje je do wypowiadania umów w sytuacji, gdy nie są w stanie zweryfikować źródeł pochodzenia środków na rachunkach bankowych firm kryptowalutowych. Branża nie do końca zgadza się takimi twierdzeniami.  Dzisiaj większość polskich giełd i kantorów wdrożyło już rozwiązania AML i KYC, tam gdzie dochodzi do transakcji z udziałem gotówki. Wynika to z dojrzałości polskiej branży kryptowalutowej, która samodzielnie wdrażała standardy, zanim jeszcze była objęta przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnymi pieniędzmi. Z tym, że procedury dotychczas były stosowane w transakcjach, gdzie dochodziło do obrotu walutą tradycyjną taką jak złoty czy dolar. Od lipca, procedury AML będą także dotyczyć wszystkich użytkowników giełd, także tych, którzy chcą jedynie wymieniać pomiędzy sobą poszczególne waluty wirtualne – tłumaczy adwokat.

KNF zapowiedział, że wspólnie z przedstawicielami branży będzie pracować nad opracowaniem standardów rozwiązań AML dla sektora walut wirtualnych.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu