Zielone światło dla Modlina

MAG
opublikowano: 27-10-2006, 00:00

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał promesę zezwolenia na utworzenie lotniska w Modlinie. To przełom.

O promesę wnioskowały PP Porty Lotnicze (PPL) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW).

— Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wyda zezwolenie po dostarczeniu przez wnioskodawców pozytywnego stanowiska wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska odnośnie wpływu lotniska na środowisko oraz pozytywnej opinii odnośnie braku kolizji między ruchem lotniczym prowadzonym z projektowanego lotniska a ruchem prowadzonym z sąsiednich lotnisk — mówi Katarzyna Krasnodębska, rzeczniczka ULC.

— To ogromny krok przybliżający nas do otwarcia lotniska w Modlinie — mówi Artur Burak, rzecznik prasowy PPL.

ULC długo nosił się z podjęciem decyzji.

— Po pierwsze — wydanie promesy nie jest procedurą obowiązkową w przypadku chęci założenia lotniska, po drugie — ULC czekał na uzupełnienie przez PPL dokumentacji oraz stanowisko Ministerstwa Transportu w sprawie przyszłości funkcjonowania systemu lotnisk dla Warszawy i całego kraju — wyjaśnia Katarzyna Krasnodębska.

Obecnie PPL i AMW chcą wspólnie zarządzać portem. W grę wchodziła też koncepcja, by zaangażował się w to samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego. W ostatnim czasie Ministerstwo Transportu miało wątpliwości, czy lokować lotnisko w Modlinie.

Promesa jest ważna dwa lata, ale wymagane dokumenty można załatwić w dwa miesiące.

— Wszystko zależy od tego, jak silne są wpływy LOT w ULC. Państwowy przewoźnik, który kiedyś kontrolował cały ruch (na lotnisku im. F. Chopina miał tzw. koordynatora), coraz bardziej traci wpływy.

Nie bez kozery Ryanair mówi teraz: Rzeszów i Modlin. Modlin dla taniego przewoźnika z Irlandii może się stać tym, czym Pyrzowice dla WizzAir czy Balice dla SkyEurope. Dlatego LOT będzie się starał opóźnić wydanie zezwolenia — mówi anonimowy specjalista znający branżę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu