Zielone tablice dla elektryków w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 22-10-2019, 12:40

Najnowsze plany brytyjskiego rządu zakładają, że kierowcy samochodów elektrycznych na Wyspach będą mogli wkrótce używać specjalnych zielonych tablic rejestracyjnych. Celem jest pomoc władzom lokalnym w umożliwieniu pojazdom bezemisyjnym korzystania z systemu zachęt, takich jak przykładowo tańsze parkowanie.

Rząd ma nadzieję, że dzięki m.in. takim rozwiązaniom zwiększy się sprzedaż samochodów elektrycznych, pomagając osiągnąć cel zerowej emisji netto ustalony na rok 2050.

auta elektryczne
Zobacz więcej

auta elektryczne Fot. Marek Wiśniewski

Zdaniem organizacji Friends of the Earth, rządowe plany idą w dobrym kierunku, ale bez lepszych zachęt finansowych i większej liczby punktów ładowania sytuacja niewiele się zmieni.

Obecnie w Wielkiej Brytanii konsumenci otrzymują 3500 funtów na poczet kosztów nowego samochodu elektrycznego, a jeśli pojazd jest wyceniony na mniej niż 40 tys. funtów, jest zwolniony z rocznego podatku od pojazdów.

Według najnowszych danych SMMT, w okresie od stycznia do września br. zarejestrowanych zostało w Wielkiej Brytanii około 25 tys. pojazdów elektrycznych. Tymczasem w całym 2018 r. było to nieco ponad 15 tys. sztuk.

Departament Transportu przedstawił trzy potencjalne konstrukcje tablic rejestracyjnych i konsultuje, które należy zastosować.

Krok ten jest częścią rządowej strategii Road to Zero o wartości 1,5 mld funtów, pakietu środków mających na celu uczynienie Wielkiej Brytanii „najlepszym miejscem na świecie do posiadania pojazdu elektrycznego”.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu