Ziemia drożeje powoli

opublikowano: 16-04-2018, 22:00

W ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce zdrożał o 5,8 proc., obliczyli analitycy Open Finance.

Powinno być lepiej, ale mogło być i gorzej — wynika z raportu firmy doradczej, która oszacowała na podstawie danych GUS, że w 12 miesięcy ceny ziemi rolnej wzrosły w Polsce średnio o 5,8 proc. Przeciętna cena to obecnie 37,9 tys. zł.

— Płonne okazały się obawy o przecenę ziemi rolnej w Polsce. Były one o tyle uzasadnione, że ustawodawca wprowadził jeszcze w 2016 r. ograniczenia w obrocie ziemią. Przez nie bez specjalnego zezwolenia osoba niebędąca rolnikiem nie może dziś kupić rolnej parceli. Okazało się jednak, że w praktyce osoby zdecydowane powiązać swoje życie z rolnictwem lub kupić działkę w celach rekreacyjnych mogą to zrobić. Z drugiej strony wyraźnie utrudnione zostały zakupy o charakterze spekulacyjnym. Efekt? Zwyżki cen ziemi rolnej wyhamowały — komentuje Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Dane porównywalne dla innych państw regionu nie są dostępne, ale te najświeższe — za 2016 r. — świadczyły o dynamicznym wzroście. Największy był na Węgrzech, gdzie hektar podrożał o jedną czwartą. Na Litwie ceny zwyżkowały o 14 proc., o niewiele mniej — w Czechach. W kilku bogatszych państwach Europy Zachodniej tendencja była odwrotna — w Wielkiej Brytanii ziemia potaniała o 4 proc., w Irlandii o 13 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu