Ziemia rolna wciąż drożeje

Wealth Solutions
opublikowano: 11-02-2013, 07:32

Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych grunty rolne w Polsce zdrożały w ciągu roku o 12 proc. i według prognoz tej instytucji należy się spodziewać dalszych wzrostów cen.

Rok 2012 przyniósł dalsze wzrosty cen gruntów rolnych w Polsce, a średnia cena jednego hektara, według Agencji Nieruchomości Rolnych, to obecnie już 19,3 tys. zł. Oznacza to, że przez ostatni rok zdrożał on aż o 12,3 proc. Nie był to również okres wyjątkowy na rynku ziemi, ponieważ grunty rolne w Polsce drożeją nieprzerwanie już od dekady. W tym czasie występowały lata, w których tempo wzrostu wynosiło nawet kilkadziesiąt procent rocznie, a najszybciej grunty rolne drożały w latach następujących po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Obecnie trudno jest uwierzyć, że zaledwie 10 lat temu na zakup jednego hektara trzeba było przeznaczyć tylko 3,4 tys. zł.

Wśród przyczyn wzrostu cen w zeszłym roku analitycy ANR wymieniają: dosyć dobrą sytuację ekonomiczną w rolnictwie, system dopłat bezpośrednich i innych form wsparcia dla działalności rolniczej w ramach wspólnej polityki rolnej. Na wzrost cen wpływ miał z pewnością również dostęp rolników do preferencyjnych kredytów na zakup ziemi rolnej.

Do czynników lokalnych, przemawiających za wzrostem cen ziemi rolnej, należy dodać również te globalne. Zapotrzebowanie na produkty rolne na świecie rośnie wraz ze zwiększającą się liczbą ludności. Fakt ten w połączeniu z ograniczoną powierzchnią gruntów rolnych i bardzo powolnym w krajach rozwiniętych zwiększaniem się wydajności rolnictwa daje solidne podstawy wzrostu cen.

Należy również dodać, że wzrost cen ziemi rolnej jest ogólnoświatową tendencją, a Polska nie jest liderem w tym zakresie ani na świecie, ani nawet w Europie. Według danych firmy Savills w latach 2002-2010 grunty rolne w Polsce zdrożały o ok. 380 proc., natomiast średnie tempo wzrostu dla całego świata wynosiło 400 proc. Rekordzistami na Starym Kontynencie w tym czasie były z kolei Węgry (800 proc.) i Rumunia (1817 proc.).

Informacje o wzroście cen ziemi rolnej mogą zachęcać do inwestowania. Jednak pamiętać należy, że inwestowanie na tym rynku wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy na temat panujących na nim realiów. Z tego powodu należy odradzić samodzielne próby lokowania kapitału w grunty rolne i lepiej w tym zakresie oprzeć się na pomocy ekspertów. Dzięki nim możemy skorzystać nie tylko na wzroście cen gruntów rolnych, ale również na dysproporcji występującej między ceną ziemi rolnej a gruntami o innym przeznaczeniu. Dzięki „odrolnieniu”, podziałowi oraz uzbrojeniu można zwiększyć wartość posiadanej nieruchomości nawet kilkukrotnie. Jednak proces ten również wymaga specjalistycznej wiedzy, a jego samodzielne wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wealth Solutions

Polecane