Czytasz dzięki

Zimbabwe: 3,5 mld USD odszkodowań dla białych rolników

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 29-07-2020, 11:46

Rząd Zimbabwe wypłaci rekompensaty o wartości 3,5 mld dolarów białym rolnikom komercyjnym, którzy zostali eksmitowani ze swoich ziem dwie dekady temu.

Porozumienie jest punktem zwrotnym w sporze, który doprowadził gospodarkę południowoafrykańskiego narodu do upadku poprzez ograniczenie produkcji żywności i dochodów z eksportu oraz nałożenie sankcji ze strony USA i Unii Europejskiej.

Zobacz więcej

Pole uprawne

Fot. DarkWorkX z Pixabay

„Dzisiejszy dzień to ogromny kamień milowy” - powiedział w środę Andrew Pascoe, prezes Commercial Farmers Union reprezentującego białych rolników, podczas ceremonii podpisania umowy w stolicy kraju, Harare. „Jako mieszkańcy Zimbabwe zdecydowaliśmy się rozwiązać ten od dawna nierozstrzygnięty problem”.

Nie jest jasne, w jaki sposób rekompensata zostanie sfinansowana w momencie, gdy Zimbabwe znajduje się w środku poważnego kryzysu gospodarczego. Kraj zmaga się z inflacją przekraczającą 700 proc. oraz z niedoborami gotówki, paliwa i żywności, a ponad 90 proc. populacji nie ma formalnego zatrudnienia.

Gospodarstwa zostały odebrane białym rolnikom w 2000 roku. Władze utrzymywały wówczas, że ziemia została zabrana siłą w czasach kolonialnych i musiała zostać zwrócona czarnoskórym obywatelom. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane