Zimbabwe powróciło na rynek diamentów

opublikowano: 17-04-2014, 00:00

INWESTYCJE ALTERNATYWNE

The Antwerp World Diamond Centre zamierza sprzedać w tym roku diamenty pochodzące z Zimbabwe o wadze 12 mln karatów. Tym samym afrykański kraj stałby się jednym z sześciu największych dostawców kamieni szlachetnych dla belgijskiej grupy handlowej.

Zimbabwe na razie przeprowadziło dwie aukcje w Antwerpii — jedną w grudniu 2013 r. i drugą w lutym 2014 r. Pierwsza przyniosła 10,5 mln USD ze sprzedaży ponad 279,7 tys. karatów, zaś druga, podczas której właściciela zmieniły diamenty o wadze 959,9 tys. karatów, 70 mln USD. Diamenty stają się coraz ważniejszym źródłem dochodów dla rządu w Harare, po tym jak we wrześniu 2013 r.

Unia Europejska zniosła sankcje nałożone na państwową firmę Zimbabwe Mining Development. Szacunkowe prognozy zakładają, że w minionym roku Zimbabwe wydobyło kamienie o wadze 16,9 mln karatów (8 mln w 2011 r.). Przed zniesieniem sankcji kraj sprzedawał diamenty po średniej cenie 47 USD za karat, podczas gdy cena rynkowa była zbliżona do 76 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu