Ziobro: W katowickiej hali były zaniedbania

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-01-2006, 17:32

W katowickiej hali targowej doszło do poważnych zaniedbań w zakresie przestrzegania podstawowych reguł ochrony znajdujących się tam osób - ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W katowickiej hali targowej doszło do poważnych zaniedbań w zakresie przestrzegania podstawowych reguł ochrony znajdujących się tam osób - ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Wiele tzw. miejsc awaryjnych było zablokowanych. Świadczy o tym najlepiej fakt, że poszczególne szyby, drzwi były wybijane od wewnątrz czy to przez ludzi, którzy chcieli uciec, czy też już przez niosących pomoc" - mówił Ziobro na konferencji prasowej w Katowicach.

Ziobro uważa, że świadczy to o naruszeniu przez administrujących budynkiem zasad bezpieczeństwa.

"Po to są drzwi dodatkowe, zwłaszcza w obiekcie, w którym może nastąpić dramatyczna ucieczka i chaos, by zagwarantować bezpieczeństwo ewakuacji" - mówił. 

Podkreślił, że na dachu hali zalegał lód o grubości od 1 do 8 cm. "Zdecydowanie przeważała ta gruba warstwa lodu. Nie jestem ekspertem, ale kierując się zdrowym rozsądkiem i opiniami osób mających wiedzę, na temat wytrzymałości tego typu obiektu, można powiedzieć, że tego typu warstwa lodu musiała zrobić swoje" - powiedział Ziobro. Jako dowód pokazał jedną z lodowych brył.

"Ten fakt najwyraźniej wynikał z jakiejś oszczędności, chęci oszczędzenia na podstawowych wydatkach związanych ze sprzątnięciem śniegu" - ocenił.

Ziobro poinformował, że w śledztwie dotyczącym katastrofy prokuratura przyjęła wstępną kwalifikację prawną spowodowania katastrofy, której następstwem jest śmierć wielu osób. Kodeks karny przewiduje za to karę od 2 do 12 lat więzienia.

Szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach Krzysztof Sierak poinformował dziennikarzy, że prokuratura badać będzie nie tylko odpowiedzialność osób, które bezpośrednio zarządzały obiektem, ale także kwestie związane z budową hali wystawowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prócz ekspertyz z dziedziny budownictwa, do śledztwa zatrudnieni zostaną biegli z dziedziny glacjologii (mają wyjaśnić, jak i kiedy powstał lód na dachu budynku) i metalurgii. Zbierana jest dokumentacja wszystkich firm związanych z projektowaniem, budową, naprawami i konserwacją budynku, którego dach runął. Ekspertyzy mają  przygotować naukowcy m.in. z Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej.

"Nie wiemy, jakiej można spodziewać się linii obrony osób, którym ewentualnie w przyszłości możemy postawić jakieś zarzuty. (...) Te dane będą miały znaczenie przy ocenie osób, które zawiniły temu zdarzeniu" -  powiedział prok. Sierak.

Dodał, że w celu dokładnego ustalenia przyczyn śmierci ofiar katastrofy "jak najszybciej przeprowadzone zostaną sekcje zwłok osób, które zginęły".

Minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek poinformował podczas tej samej konferencji, że w poniedziałek skontrolowano nie mniej niż 738 dachów budynków, sprawdzono, czy nie zalega na nich lód i śnieg.

"Z ośmiu województw mieliśmy informacje szczegółowe. Jedynie z województw: lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego nie otrzymaliśmy do godz. 13 żadnej informacji. Myślę, że ten stan się od jutra się radykalnie zmieni, gdyż nie wyobrażam sobie, żeby wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego takich informacji nie nadesłali, bo wtedy musieliby się pożegnać ze swoimi stanowiskami" - podkreślił minister Polaczek.

Dodał, że w woj. małopolskim zamknięto dwa budynki wielkopowierzchniowe - salę gimnastyczną w Wolbromiu i dyskont w Bochni. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane