ZŁK ruszą w III kwartale

Artur Szymański
10-05-2002, 00:00

Projekt zasad ładu korporacyjnego (ZŁK) zostanie wprowadzony w życie w III kwartale — zapowiedział Wiesław Rozłucki, prezes GPW podczas seminarium organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych. Środowisko jest zgodne, że wprowadzenie zasad dobrych praktyk do działalności spółek publicznych jest niezbędne, aby ucywilizować styl prowadzenia biznesu w Polsce.

Projekt zasad ładu korporacyjnego został opracowany przy współpracy GPW, KPWiG oraz Instytutu Rozwoju Biznesu - Centrum Prywatyzacji. Na początku kwietnia projekt został przesłany do konsultacji ze spółkami publicznymi. Do 7 czerwca emitenci mają czas na nadsyłanie uwag. Po dokonaniu w projekcie sugerowanych poprawek stanie się on obowiązującym zbiorem zasad nadzoru korporacyjnego w spółkach publicznych.

Dokument opracowany pod patronatem giełdy jest jednym z dwóch, jakie powstały z myślą o poprawieniu stanu nadzoru korporacyjnego w Polsce. Równolegle nad własnymi zasadami pracuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Anna Rapacka, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, potwierdza, że do spółek trafiły obydwa projekty. Wiesław Rozłucki pytany, dlaczego nie doszło do uzgodnienia jednego wspólnego zbioru zasad dobrych praktyk, stwierdził że decydującą rolę odegrał tu czas.

—W tym wypadku uważam, że lepsze byłoby wrogiem dobrego. W kwestii zasad corporate governance jesteśmy bardzo opóźnieni w stosunku do pozostałych krajów europejskich. Zbiór dobrych praktyk musi być wprowadzony jak najszybciej. Chcę jednak podkreślić, że w późniejszym czasie będzie on podlegał ulepszeniom i modyfikacjom — zapowiedział Wiesław Rozłucki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZŁK ruszą w III kwartale