Żłobki z podatkowym wsparciem

DI, PAP
12-07-2015, 22:00

913mln zł - tyle w ciągu 5 lat będą kosztowały państwo wprowadzone zmiany. Ok. 2/3 poniesie budżet, resztę — samorządy.

Ulgi podatkowe na tworzenie i prowadzenie placówek dla dzieci przewiduje nowelizacja ustawy o PIT i CIT jednogłośnie uchwalona w piątek przez Sejm. Nowe przepisy pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesionie przez pracodawców na utworzenie żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola przyzakładowego, a także koszty utrzymania tych instytucji. Pracodawcy, którzy zdecydują się na dofinansowanie pobytu dzieci pracowników, zarówno w przyzakładowych żłobkach lub przedszkolach, jak i zewnętrznych placówkach, będą mogli zaliczyć w koszty kwotę dofinansowania — do 400 zł miesięcznie na jedno dziecko w żłobku i 200 zł w przedszkolu.

Zwolnione z opodatkowania mają zostać świadczenia otrzymane od pracodawców w związku z pobytem dzieci pracowników w takich placówkach. Obecnie świadczenie takie stanowi przychód ze stosunku pracy. Rozszerzony ma być zakres przewidzianych w ustawie o PIT zwolnień o zwolnienie na świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci w przedszkolach. Obecnie zwolnienie obejmuje tylko świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Żłobki z podatkowym wsparciem